Není tomu tak dávno, co mi pod příspěvek o úpadku demokracie v některých členských státech EU naběhl pan Rajchl a začal tam se svými následovníky šířit nepravdy, tak jak to ostatně bravurně umí. Chtěl bych proto na některé jeho nemístné a nebezpečné lži, kterými vás straší, reagovat a uvést věci na pravou míru.
Začneme teda s tvrzením, že Evropský parlament zasahuje do demokratických voleb a že jeho usnesení jsou pomatená a se záchranou demokracie nic nezmůžou. Takže:
- Do voleb Evropský parlament nijak nezasahuje. V případě Maďarska se ale můžeme bavit o tom, jak moc jsou volby v zemi ještě demokratické, když politické vedení mění volební zákony ve prospěch vládnoucí strany.
- Pokud obecně existuje riziko toho, že některý členský stát EU porušuje její základní hodnoty, s jejichž dodržováním souhlasil při samotném vstupu do unie, může se EU bránit. Z Evropského parlamentu dohlížíme na to, aby členské státy dodržovaly společně dohodnuté a demokratické principy, aby fungovala občanská společnost, nezávislé soudy i média. Pokud Viktor Orbán v Maďarsku ovládá soudy, média a pošlapává základní lidská práva některých skupin občanů a u toho vesele se svými kumpány rozkrádá peníze evropských daňových poplatníků, pak je to problém, kterým se na evropské úrovni logicky zabýváme.
- Takhle to jednoduše nefunguje - nejde rozkládat základní principy, na kterých Evropa stojí, a zároveň u toho pobírat evropské dotace. Obdobná situace je nyní na Slovensku - kde tamní vláda ohrožuje nezávislost klíčových institucí, které vyšetřují nejzávažnější trestné činy a korupci. To je více než všeříkající. A opět, nejsme to jen my, kdo je vývojem situace na Slovensku znepokojen, ale je to většina Evropského parlamentu, Evropská prokuratura i Evropská komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV