Česko se po 13 letech opět ujímá předsednictví v Radě Evropské unie. Stejně jako tehdy v roce 2009, kdy Evropu sužovala ekonomická krize, ani nyní se neujímáme kormidla v jednoduchých časech.
Stávající krizi ale můžeme zároveň vnímat jako skvělou příležitost. Příležitost, jak rychle technologicky zmodernizovat nejrůznější oblastí průmyslu, zemědělství nebo výzkumu díky různým evropským investičním fondům. Česko z nich bude moci v následujících letech čerpat, a tím pádem ušetřit, kolem 850 miliard korun.
Zásadní je modernizovat průmysl a výrobu tak, abychom nevyráběli jen součástky do výrobků, ale výrobky kompletní. A to takové, které se díky unikátním technologiím, designu či doplňkovým službám budeme moct prodávat s vysokou marží. S tím jde ruku v ruce podpora výzkumu a inovativních startupů, které pracují například s implementací prvků umělé inteligence a nabízí svoje produkty na principu open source.
Výzkum má v Česku slušnou úroveň, ať už na univerzitách nebo třeba brněnských výzkumných střediscích, což je dobrá startovní pozice. Právě do výzkumu a inovací budeme totiž moct investovat velkou část z pět setii miliardové částky v rámci evropského kohezního fondu, který je spolu s Národním plánem obnovy a Modernizačním fondem hlavním zdrojem těchto investic.
Česko má tak jedinečnou možnost udělat obrovský skok v modernizaci. Zmodernizovat průmysl a výrobu tak, aby naše výrobky byly na zahraničním trhu konkurenceschopné a s vysokou přidanou hodnotou. Podpořit inovativní start-upy, ekologicky šetrné farmáře využívající moderní technologie nebo zavedení prvků umělé inteligence do nejrůznějších odvětví průmyslu. Jedině tak se posuneme z devadesátých let do let dvacátých a opět doženeme vývoj západní Evropy, kam hodnotově nepochybně patříme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV