„Balíček opatření v zemědělství se výrazně vymyká tomu, jak se obvykle připravují a projednávají podobné návrhy. Považujeme to za selhání eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského (PiS), jehož komunikace směrem k zemědělcům je dlouhodobě nedostatečná. Aktuální změny to bohužel nenapraví, dokonce možná situaci ještě zhorší,“ varuje pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa. Sám hlasoval proti stejně jako jeho pirátští kolegové.
Podle Peksy jsou změny šité horkou jehlou, v návrhu chybí vyčíslení dopadů a odůvodnění změn je jen obecné. To může v praxi vyvolat zmatky ohledně toho, jaká pravidla vlastně platí a jaký byl smysl balíčku opatření.
„Rozvolňuje se několik různých režimů najednou, například pro využití půdy, střídání osiva nebo pro použití chemických přípravků v zemědělství. Kvůli nejasnému výkladu se může stát, že na tom prodělají malí a poctiví farmáři, kteří by si rádi uchovali úrodnou půdu i pro další generace. A naopak ze změn mohou těžit velké agroholdingy,“ vysvětluje problematickou podstatu změn Mikuláš Peksa.
Evropské zemědělství je z velké části závislé na dotacích, v současnosti do něj putuje skoro čtvrtina evropského rozpočtu. Také kontrola dotací bude podle pirátských zástupců v europarlamentu kvůli přijatým změnám složitější.
„Zemědělci skutečně potřebují účinnou podporu. Změnu klimatu zažívají z první ruky, vidí sucho, škody na úrodě, degradaci půdy. Aktuální návrhy pana komisaře Wojciechowského jim ale potřebnou pomoc nepřinesou, je to vysloveně promarněná šance,“ uzavírá Mikuláš Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV