Portugalsko spouští provoz největší plovoucí solární elektrárny v Evropě. Projekt je součástí portugalského plánu odklonu od ruských fosilních paliv, na kterých je země, podobně třeba jako Česká republika, závislá.
Portugalsko má v tomto ohledu samozřejmě zcela odlišnou startovací pozici – země urychluje přechod k obnovitelným zdrojům energie, protože může jednoduše využít proudění vzduchu od Atlantského oceánu a dlouhé hodiny slunečního svitu.
Plovoucí ostrov tvořený 12 000 solárními panely o velikosti několika fotbalových hřišť se nachází na přehradě Alqueva, která se už k výrobě elektřiny využívá. Solární panely na přehradě mají ročně vyprodukovat 7,5 gigawatthodiny (GWh) elektřiny a budou dodávat elektřinu přibližně 1 500 domácnostem, což představuje třetinu spotřeby dvou blízkých měst Moura a Portel.
Solární panely na jezerech nebo na moři přitom nejsou žádnou novinkou. Podobné instalace najdeme na různých místech světa. V současnosti jde ale o to, že ruská agrese na Ukrajině ukazuje, že se musíme co nejrychleji zbavit závislosti na ruských fosilních palivech a přechod na obnovitelné zdroje je právě jednou z cest, na kterou by měla Evropa vsadit. Jsem proto rád, že některé země nelení a pracují na tom, aby svým občanům zajistily bezpečné dodávky energií. Třeba se u nás takového proaktivního přístupu taky brzo dočkáme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV