V současné době totiž občané za takový podnět musí zaplatit 10 tisíc korun. „Vzhledem k výši poplatku se pravidelně stává, že lidé raději na jednání úřadů neupozorní, neboť podnět není v jejich finančních možnostech,” vysvětlil pirátský poslanec a autor zákona Vojtěch Pikal. Pirátský návrh na zrušení poplatku podpořila i iniciativa Rekonstrukce státu.
„Většina ministerstev se ztotožňovala s našimi důvody, proč je poplatek špatný, nicméně náš návrh ve výsledku stejně nedoporučila vládě ke schválení. Například i Ministerstvo pro místní rozvoj, které poplatek kritizovalo již od roku 2016, podalo vládě nesouhlasné stanovisko. Předkládaný pirátský návrh zákona přitom nenavrhuje nic jiného, než uvedení současné právní úpravy do souladu s původním vládním návrhem připraveným právě na Ministerstvu pro místní rozvoj, které je stále pod vedením vládní strany ANO,“ uvedl Pikal.
I Ministerstvo financí uvedlo, že současný poplatek i jeho správa mají řadu nedostatků. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyzvalo k důkladné diskusi a hledání vhodnějšího nastavení pravidel. Piráti doufají, že právě tato diskuze proběhne na půdě Poslanecké sněmovny, kde se podaří nalézt optimální řešení napříč politickým spektrem a vláda, která se prezentuje jako “protikorupční”, svým jednání nezpůsobí ještě větší zakonzervování státní správy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV