Zatímco OSN u příležitosti třetího výročí ruského vpádu na Ukrajinu schválila neutrální rezoluci, která se dovolává míru, a BBC napsala, že 47. prezident USA Donald Trump šel na ruku ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, evropské státy na setkání v Ženevě podpořily Ukrajinu.
„Nejste sami. Norsko a další země, všechny země, které jsou tady, ale i další země, vás budou i nadále podporovat, když budete bojovat za svou územní celistvost, suverenitu a lidskou důstojnost,“ řekl náměstek norského ministra zahraničí Andreas Motzfeldt Kravik zaplněné místnosti ministrů a diplomatů. Norského diplomata citovala agentura Reuters.
Estonská náměstkyně ministra pro globální záležitosti Minna-Liina Lindová řekla, že ji „extrémně znepokojuje“ skutečnost, že Rada bezpečnosti přijala rezoluci, která neobsahuje dlouhou dobu používaná slova o územní celistvosti Ukrajiny. „Ale myslím, že evropské odhodlání je ještě větší. Když je tu někdo, kdo není tak silný, ostatní se za ním sjednotí," řekla agentuře Reuters po setkání, které spoluorganizovaly Ukrajina a Lichtenštejnsko na okraj Rady OSN pro lidská práva.
Většina zemí účastnících se ženevské akce byla evropská a zahrnovala Francii a Německo, ale přítomny byly i další země, jako je Turecko, Jižní Korea, Austrálie a Japonsko. Washington vyslal delegáta, a ten podle agentury Reuters na setkání mlčel. Jeho mlčení se shoduje s okamžikem, kdy světovými médii proletěla zpráva, že Ukrajina a USA uzavřely dohodu o vzácných zeminách nacházejících se na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.