Pilc (Svobodní): Česká národní banka jako venezuelská centrální banka

14.03.2017 9:17 | Zprávy

Úpadek centrální banky a úpadek centrální bankou emitované měny je znovu dobře vidět na příkladu padesátikorunové bankovky.

Pilc (Svobodní): Česká národní banka jako venezuelská centrální banka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

V médiích se objevila zpráva, že se blíží poslední možný termín pro výměnu starých padesátikorunových bankovek. Náhražkovou měnu centrální banka emituje z toho důvodu, že náhražka je lacinější než původně používaný drahý kov v případě původních, opravdových peněz a umožňuje centrální bance okrádat držitele měny. Centrální banka však v průběhu let natolik znehodnocuje měnu, že cena náhražky je nakonec vyšší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně.

Padesátikorunovou bankovku začala centrální banka tisknout, protože bylo lacinější tisknout papír v nominální hodnotě padesát korun. Nakonec ji však musela přestat tisknout, protože koruna už byla natolik znehodnocena, že už se nevyplatilo tisknout bankovku o této nominální hodnotě. Výroba papírové bankovky už byla dražší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně. Stejný byl případ haléřových mincí. Centrální banka razila haléřové mince ze slitiny hliníku a podařilo se jí znehodnotit měnu tak, že tento kov a ražba už má vyšší cenu než je nominální hodnota těchto mincí a proto ražbu haléřových mincí musela ukončit. Do podobné situace se nedávno dostala i venezuelská centrální banka, která natolik znehodnotila svou měnu, že tisk stobolívarové bankovky už byl dražší než nominální hodnota této bankovky.

Státním plánovacím úřadům se socialistické plánováni nedaří a nedaří se ani státnímu plánovacímu úřadu v podobě centrální banky.

Státní měna potřebuje konkurenci. Konkurenci státy a centrální banky nepřivítají, ale konkurence bude chránit úspory lidí a vezme státům a centrálním bankám jejich moc okrádat držitele měny jejím znehodnocováním.

Peníze v rukou státu; Jak vláda zničila naše peníze:
http://www.mises.cz/literatura/penize-v-rukou-statu-38.aspx

Vyšlo na profilu na PL.cz a na blogu Idnes.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Nová „Riviéra“ na hrobech desetitisíců?

9:04 David (SPD): Nová „Riviéra“ na hrobech desetitisíců?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nápadu amerického prezidenta Trumpa na vysídlení vš…