„Byl jsem postojem ministerstva kultury upřímně zklamán. Zatímco na podzim se stavělo k jednotlivým částem směrnice negativně a doporučení a instrukce byly převážně proti, když došlo na hlasování, ministerstvo najednou otočilo. Máme bezpochyby nárok alespoň vědět, z jakého důvodu k tomu došlo. Jsme totiž přesvědčeni, že směrnice výrazně poškodí svobodu internetu,” uvedl Mikuláš Peksa, místopředseda Výboru pro evropské záležitosti.
Celé znění otevřeného dopisu:
Vážený pane ministře,
minulou středu Vaše ministerstvo vydalo do Bruselu pokyn hlasovat PRO kontroverzní návrh směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Osobně věříme, že tato legislativa může významně poškodit svobodu Internetu, poškodit hospodářskou soutěž na digitálním trhu ve prospěch zahraničních technologických gigantů a značně poškodit zájmy jak Česka, tak omezit služby pro naše občany.
S tímto názorem nejsme nijak osamoceni. V posledních letech se negativně k směrnici vyjádřil i senátní Výbor pro záležitosti Evropské unie (31. ledna 2017), i poslanecký Výbor pro evropské záležitosti (3. listopadu 2016) a dokonce i rámcová pozice Ministerstva kultury uvádí celou řadu výtek (26.října 2018). Nakolik je nám známo, současný text směrnice nereaguje na žádnou z těchto výtek.
Dvacátého prvního února se tak poslanec Mikuláš Peksa obrátil na příslušné úředníky ministerstva se žádostí o text instrukce, která byla do Bruselu odeslána. Jeho požadavku nebylo vyhověno. A protože záležitost nesnese odkladu a standardní doba pro interpelaci by byla příliš dlouhá ve vztahu k vyjednávání, žádáme Vás tímto o zveřejnění instrukce a vysvětlení, proč zveřejněna nebyla a jak byly jednotlivé výtky jak ministerstva, tak demokraticky volených orgánů, vypořádány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV