„Náš plán stojí na třech strategických pilířích a 20 ekonomických cílech, které lze provést či nastartovat v tomto volebním období. Růst ekonomiky by tím mohl následně posílit až o čtyři procenta ročně. Naše ekonomická mapa obsahuje například cíl dostat mzdu běžného zaměstnance, tedy její medián, na 50 tisíc korun měsíčně. Zajistit 100 tisíc nových míst v předškolní péči či spustit vratné státem garantované granty pro mladé nadané lidi, aby se mohli věnovat studiu,“ uvedl Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.
„Nechceme už přešlapovat na křižovatce. Nechceme, aby bylo Česko dál označováno za nemocného muže Evropy. Náš plán Republika v pohybu může zlepšit život všech našich občanů a konečně zemi nasměrovat na cestu do první ligy a blíže Západu. Naší hlavní myšlenkou je, že republika musí být v pohybu, ať už se to týká rozpohybování trhu práce, peněz do investic nebo státu. Jen tak může naplno využít svůj bohatý potenciál. Hodně z toho už jsme odpracovali, nyní je ale potřeba na to navázat,“ popsal Bartoš. Všechny návrhy jsou podložené nejen expertizami, ale jde i o prověřené modely vyspělých zemí, kde se Piráti inspirovali.
Podrobnosti plánu Republika v pohybu představil jeho iniciátor a předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek: „V současné době funguje náš stát do značné míry jako lenochod. Potřebujeme se vymanit ze stagnace a naši republiku rozpohybovat, proto jsme v týmu společně s experty připravili sérii kroků, které nás k tomu dovedou. Náš plán Republika v pohybu je postaven na třech pilířích. Za prvé je to posílení trhu práce, aby bylo v naší zemi výhodné pracovat a přilákali jsme k nám i nové talenty, aby byla místa ve školkách a aby se nevyplácela práce na černo. Za druhé chceme využít peníze, které nyní leží bez užitku, a nasměrovat je do smysluplných investic.“
Třetí pilíř cílí na navrácení optimismu do směřování státu a ekonomiky. „Nechceme, aby aktivní lidé na každý nový nápad slyšeli dvacet důvodů, proč to nejde a kolik bariér by museli překonat, ale naopak jsme tyto překážky krok po kroku odstraňovali. Konkrétních 20 cílů máme v ekonomické mapě a budeme je postupně prosazovat na vládě,“ nastínil Michálek.
„Často zaznívá, že se máme jako v Německu. Že jezdíme ve stejných autech, nakupujeme stejné zboží, vykonáváme přibližně stejné profese. A že se tedy máme přibližně stejně dobře jako Němci. Ale nemáme, protože u nás za to vyděláváme třetinu nebo polovinu peněz. A já mám pocit, že jsme si na to, že budeme navždy ti chudí příbuzní, nějak zvykli. Ale my Piráti říkáme, že to tak být nemusí. Máme na to začít tyto bohatší země dotahovat a rozhýbat naši ekonomiku,” řekl Jiří Hlavenka, podnikatel, investor a radní Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum a inovace.
„Musíme daleko silněji podporovat startupy a růst českých firem. To má prokazatelné výsledky z praxe a dá se to aplikovat na celou Českou republiku. A musíme k nám nalákat špičkové experty tak, aby v Česku chtěli pracovat a dál zůstávat. Moc se o tom nemluví, ale lidí v produktivním věku bude pomalu ubývat a za několik málo let jich budou na pracovním trhu chybět desítky tisíc. To musíme řešit už nyní. Proto je třeba i vytvářet podmínky pro co nejvíce schopných lidí a odborníků, kteří by k nám přišli ze zahraničí,” vyjmenoval Hlavenka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV