„Mám radost, že se nám na půdě parlamentu podařilo vytvořit nadstranickou platformu, díky které můžeme šířit osvětu a po vzoru dalších evropských parlamentů podpořit Tibeťany. Česká zahraniční politika je jednostranná ve prospěch čínského režimu. My podporujeme dialog a skutečné řešení problémů tibetské oblasti,“ říká pirátský poslanec František Kopřiva, předseda skupiny.
Parlamentní skupina plánuje jménem svých členů pořádat semináře o místních problémech, vernisáže prezentující jedinečnost a svébytnost tibetského regionu a umožnit dialog s tibetskými osobnostmi. Čínská lidová republika vede politiku potlačování tibetské kultury, náboženských praktik a infrastrukturními zásahy přispívá k trvalému poškozování životního prostředí v Tibetu.
„Jako alarmující vnímám devastaci životního prostředí v Tibetu, který je zásobárnou vody pro velkou část Asie a lákavým zdrojem nerostného bohatství pro čínské těžaře. Je třeba o situaci mluvit a parlamentní skupina pro Tibet je to správné místo, kde můžeme začít,“ dodává pirátská poslankyně Dana Balcarová, která společně s Františkem Kopřivou, Markem Bendou z ODS a senátorkou Jitkou Seitlovou skupinu zorganizovala.
Mimo členy parlamentní platformy se přijetí zúčastnili zástupci nadace Forum 2000, která návštěvu zprostředkovala, zástupci předních českých organizací podporujících Tibet a někteří zahraniční hosté týdenní konference Fora 2000. Ještě před samotnou akcí navštívil Lozang Sanggjä osobně pirátský poslanecký klub, na němž se setkal s předsedou Ivanem Bartošem a pirátskými zástupci skupiny. Aktivity Pirátů ve věci Tibetu nastartovala březnová návštěva zástupce tibetské kanceláře pro střední Evropu Ngodupa Dorjeeho v Poslanecké sněmovně PČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV