Dopis přišel shodou okolností i pirátskému místopředsedovi Evropského parlamentu Marcelu Kolajovi. Společně se svým kolegou europoslancem Mikulášem Peksou tak na něj reagují v otevřeném dopise.
„Evropská unie nepřijala žádné nedomyšlené zákony nebo rozhodnutí, které by ovlivnily aktuální ceny energií. Ty jsou cca z 80 % tažené cenami zemního plynu, který se obchoduje na burze. Příčinou růstu cen energií je nezvyklá tržní situace. Ta vznikla především jako důsledek chaotického obnovování průmyslové činnosti, jak postupně celosvětově odeznívá pandemie koronaviru,“ vysvětlují europoslanci Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja v otevřeném dopise.
Podle europoslanců je nepravdivé také tvrzení, že v Česku zkrachovala velká část dodavatelů. „V České republice ukončily činnost jednotky dodavatelů, přičemž držitelů licencí je podle veřejných informací více než 400,“ píší. V dopise od dodavatele se objevuje ale celá další řada nepřesností či dezinformací. Za nešťastné považují europoslanci také obvinění, že „politici horlivě řeší, zda na záchodech bude panáček či panenka,“ místo aby se zabývali podstatnými věcmi.
„Za pouhé dva roky, po které působíme v Evropském parlamentu, jsme se věcně zabývali například cílenou podporou pro uhelné regiony v České republice (42 mld. Kč pro ČR), nastavením podmínek pro čerpání a priority v Modernizačním fondu (150 mld. Kč pro ČR), rámcem pro další rozvoj vodíkové infrastruktury, urychlením modernizace energetické soustavy a rozvoje elektromobility nebo narovnáním podmínek pro evropské výrobce ve srovnání s emisně náročnou výrobou ze třetích zemí,“ popisují europoslanci s tím, že konkrétně jejich práce nechává velký otisk také v oblastech jako je digitální transformace, ochrana soukromí občanů a další.
Politici sice částečně rozumí výtkám brněnského dodavatele energií, zároveň se ale obávají toho, že jeho dopis klientům může mít i jiný důvod. „Doufáme, že toto Vaše jednání není ve skutečnosti šikovně zabalená snaha přimět Vaše stávající zákazníky, aby změnili dodavatelské smlouvy tak, jak je to pro vás aktuálně výhodné,“ uvádí v dopise. Europoslanci tak vyzvali Energetický regulační úřad, aby nabídku posoudil z hlediska náležitostí, které pro takové případy ukládá zákon.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.