Piráti varují před bezpečnostními riziky cloudového řešení pro veřejnou správu

14.11.2018 16:11 | Zprávy

Vláda na svém dnešním zasedání jednala o přípravě vybudování cloudového řešení pro celou veřejnou správu. Státní správa by jej měla povinně využívat do dvou a půl let, zatímco u místní samosprávy je použití dobrovolné. Piráti varují před bezpečnostními riziky spojenými s transformací celé státní ICT infrastruktury do tzv. cloudu.

Piráti varují před bezpečnostními riziky cloudového řešení pro veřejnou správu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Digitalizace státu je stěžejní téma Pirátů, a proto vítáme nasazení cloudového řešení, avšak chceme varovat před několika riziky. Vytvoření cloudového řešení, které umožní centrálně spravovat technickou infrastrukturu i programové vybavení, sníží finanční náklady státu i časovou náročnost pro provoz na lokální úrovni. Avšak se znalostí současného stavu státního sektoru mohu prohlásit, že hrozí, že bude pro cloudovou infrastrukturu centrálně vysoutěžen software poskytovatelů, kteří v současnosti drží největší resorty v hrsti,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nasazení cloudu sleduje současné trendy v ICT. Po zavedení se jednotlivé instituce již vůbec nebudou muset starat o hardware, který bude spravován centrálně v datových centrech. Na těchto počítačích potom poběží software, jehož údržbu také centrálně obstará dodavatel. Jednotlivé instituce si pak vyberou z centrálního katalogu cloudu, jaké programové vybavení budou pro svůj vlastní provoz používat. Pro vlastní provoz tak instituce budou potřebovat pouze stolní počítač s připojením na internet.

Obavy z pokračujícího oligopolu však nejsou podle Pirátů jediným problémem. U státní části cloudu, která bude obsahovat např. základní registry státu, mohou existovat i vážné bezpečnostní rizika. „Zavedení cloudu je obrovský krok kupředu, avšak je třeba si uvědomit i hrozící rizika. Například pokud se počítače a další technické vybavení, na kterých vládní cloud poběží, nakoupí pouze od jednoho dodavatele, potom při zneužití bezpečnostní chyby třetí stranou hrozí státu katastrofální problém. Zprávy o novém kompromitovaném hardware se objevují každý měsíc. Časté jsou ale i chyby v obslužném software jako například útoky Meltdown či Spectre. Proto je třeba u této kritické infrastruktury nakupovat vybavení od více dodavatelů,” říká Pirát Ondřej Profant, poslanec a předseda Podvýboru pro e-Government.

Piráti připomínají, že do lokálních datových center jsou již zainvestovány stovky milionů korun. Některá centra však nejsou plně využita. „I proto budeme chtít iniciovat projednání tématu cloudu na Podvýboru pro e-Government v Poslanecké sněmovně, aby Ministerstvo vnitra ČR naše připomínky zohlednilo,” shrnul Ondřej Profant.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Pouze vyšší náklady pro běžné lidi a další zátěž na elektrickou síť

21:01 Rajchl (PRO): Pouze vyšší náklady pro běžné lidi a další zátěž na elektrickou síť

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chystané regulaci vytápění dřevem.