Piráti varují před bezpečnostními riziky cloudového řešení pro veřejnou správu

14.11.2018 16:11 | Zprávy

Vláda na svém dnešním zasedání jednala o přípravě vybudování cloudového řešení pro celou veřejnou správu. Státní správa by jej měla povinně využívat do dvou a půl let, zatímco u místní samosprávy je použití dobrovolné. Piráti varují před bezpečnostními riziky spojenými s transformací celé státní ICT infrastruktury do tzv. cloudu.

Piráti varují před bezpečnostními riziky cloudového řešení pro veřejnou správu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Digitalizace státu je stěžejní téma Pirátů, a proto vítáme nasazení cloudového řešení, avšak chceme varovat před několika riziky. Vytvoření cloudového řešení, které umožní centrálně spravovat technickou infrastrukturu i programové vybavení, sníží finanční náklady státu i časovou náročnost pro provoz na lokální úrovni. Avšak se znalostí současného stavu státního sektoru mohu prohlásit, že hrozí, že bude pro cloudovou infrastrukturu centrálně vysoutěžen software poskytovatelů, kteří v současnosti drží největší resorty v hrsti,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nasazení cloudu sleduje současné trendy v ICT. Po zavedení se jednotlivé instituce již vůbec nebudou muset starat o hardware, který bude spravován centrálně v datových centrech. Na těchto počítačích potom poběží software, jehož údržbu také centrálně obstará dodavatel. Jednotlivé instituce si pak vyberou z centrálního katalogu cloudu, jaké programové vybavení budou pro svůj vlastní provoz používat. Pro vlastní provoz tak instituce budou potřebovat pouze stolní počítač s připojením na internet.

Obavy z pokračujícího oligopolu však nejsou podle Pirátů jediným problémem. U státní části cloudu, která bude obsahovat např. základní registry státu, mohou existovat i vážné bezpečnostní rizika. „Zavedení cloudu je obrovský krok kupředu, avšak je třeba si uvědomit i hrozící rizika. Například pokud se počítače a další technické vybavení, na kterých vládní cloud poběží, nakoupí pouze od jednoho dodavatele, potom při zneužití bezpečnostní chyby třetí stranou hrozí státu katastrofální problém. Zprávy o novém kompromitovaném hardware se objevují každý měsíc. Časté jsou ale i chyby v obslužném software jako například útoky Meltdown či Spectre. Proto je třeba u této kritické infrastruktury nakupovat vybavení od více dodavatelů,” říká Pirát Ondřej Profant, poslanec a předseda Podvýboru pro e-Government.

Piráti připomínají, že do lokálních datových center jsou již zainvestovány stovky milionů korun. Některá centra však nejsou plně využita. „I proto budeme chtít iniciovat projednání tématu cloudu na Podvýboru pro e-Government v Poslanecké sněmovně, aby Ministerstvo vnitra ČR naše připomínky zohlednilo,” shrnul Ondřej Profant.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.