Poc (ČSSD): Musíme se postarat o to, aby byly dotace strategicky správně cíleny

03.12.2018 14:21 | Zprávy

Pavel Poc se ve Visegrádu účastnil setkání se sociálními demokraty ze střední a východní Evropy

Poc (ČSSD): Musíme se postarat o to, aby byly dotace strategicky správně cíleny
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Ve čtvrtek 29. listopadu se v maďarském Visegrádu odehrálo další kolo pravidelných setkání zástupců sociálně demokratických stran střední a východní Evropy. Tentokrát jsme se s kolegy pokusili identifikovat oblasti společného zájmu ale i hrozeb, kterým čelíme napříč hranicemi. Je to nutný krok právě nyní, kdy se formuluje budoucí program evropské demokratické levice pro volby do Evropského parlamentu.

Evropská spolupráce se nachází pod tlakem extrémních a populistických hnutí a stran. Těm hraje do karet mimo jiné zvyšující se sociální nerovnost a nespravedlnost. Nůžky mezi bohatými a těmi chudšími se stále více a rychle rozevírají a nedůvěra v národní vlády, média a instituce klesá. Naopak důvěra vůči neoficiálním médiím a zavádějícím informacím roste stejně rychlým tempem. Na druhou stranu jediné, co tyto strany nabízejí je nespolupráce, vzájemné uzavírání, nedůvěra a nenávist.

Naše síla je ve spolupráci, schopnosti se dohodnout a sdílet společné hodnoty při respektování vzájemných odlišností. S kolegy z Chorvatska, Slovenska, Bulharska, Polska a Maďarska jsme přesvědčeni o tom, že sociální Evropa založená na vzdělanosti je cílem, který sdílíme naprosto všichni.

Shodli jsme se také, že k dlouhodobému evropskému financování nesmíme přistupovat jen s vidinou získání co největšího měšce. Musíme se postarat o to, aby byly dotace strategicky správně cíleny. Měly by mířit kromě vzdělanosti na konvergenci, digitalizaci a zdravotní péči. Nesmí zůstat stranou regiony postižené strukturálními problémy, jako je útlum těžby uhlí nebo restrukturalizace energeticky intenzivních odvětví průmyslu.

Je potřeba bojovat proti nálepce našich zemí jakožto míst, kde se dotace ztrácí a bují korupce. Proto podporujeme Úřad veřejného evropského žalobce. Stejně tak důležité, ne-li důležitější, je vypořádat se s výzvami, které představují bezprostřední ohrožení společnosti. Kromě společného postoje k řešení migrace jsme našli společný názor na potřebu řešit důsledky klimatické změny. Vypořádat se s nedostatkem vody, posílit udržitelnost zemědělství, posílení suverenity v oblasti zdrojů. Na všechny tyto otázky musí budoucí Evropský parlament reagovat a musíme mít dost síly na to, aby naše návrhy byly slyšet.

Další kolo setkání bude na základě návrhu ČSSD v České republice na začátku března 2019.

Pavel Poc

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…