Poc (ČSSD): Zneužívání médií v ČR je selháním jednotlivce

30.05.2017 16:11 | Zprávy

Dnes od 17:30 hodin projednává evropský výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci bod s názvem „Riziko politického zneužívání sdělovacích prostředků v České republice“. Kauzy bývalého ministra financí řeší evropská média, Evropská komise připravuje stanovisko, které má přednést 1. června na zasedání pléna Evropského parlamentu.

Poc (ČSSD): Zneužívání médií v ČR je selháním jednotlivce
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Bohužel nejde o riziko, ale o situaci, která skutečně nastala a omezení svobody tisku obvykle svědčí o tom, že v zemi může být narušena vlády práva, demokracie nebo listina základních práv a svobod, což vždy vzbudí pozornost okolních států. Historie totiž ukazuje, že takové excesy mohou poškodit nejenom zemi, ve které se odehrávají, ale v důsledku i celou Evropu.

V České republice jde zdánlivě zatím pouze o lidské selhání předsedy sdružení ANO pana Andreje Babiše, který neunesl svou nakumulovanou moc a podlehl lákavé možnosti využít jím vlastněných sdělovacích prostředků proti politické konkurenci.

Premiér Bohuslav Sobotka na základě potvrzených obav, že ministr financí jakožto majitel médií ovlivňuje jejich obsah k očerňování politické konkurence, ministra Babiše z vlády odvolal. A poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky na své mimořádné schůzi 10. května 2017 konstatovala, že ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

Nahrávky, které svědčí o tom, že bývalý ministr, předseda sdružení ANO Andrej Babiš úkoloval novináře svého deníku a dokonce nahlížel do živého policejního spisu, který mu jeho novinář přinesl, se zabývala Bezpečnostní rada a nyní ji řeší příslušné orgány státu.

Česká republika je tedy zatím funkčním právním státem, kde fungují principy demokracie a byla to ČSSD a její předseda a premiér Bohuslav Sobotka, kdo tyto principy nyní obhájil. Jenže stojíme před důležitými parlamentními volbami, které nás čekají tento podzim. V tuto chvíli jsme v České republice skutečně uprostřed souboje o to, jak bude vypadat česká parlamentní demokracie po říjnových volbách. Zda budou nadále fungovat a platit principy demokratického právního státu, poctivé politické soutěže a svobody tisku nebo zda převládne autoritářský politický styl sdružení ANO a jeho předsedy Andreje Babiše, který tyto základní pilíře svobodné společnosti nevyhnutelně naruší.

Z Evropské historie známe praxi, kdy je politických cílů dosahováno obrovským kapitálem, populismem a využitím vlastnictví médií. Evropa má ještě v živé paměti působení politika Silvia Berllusconiho v Itálii, kde posléze do značné míry došlo k narušení korektní politické soutěže a tím omezení demokracie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepil (ANO): Vláda chce hodit starostům na krk i špatně placené školní kuchařky

18:02 Nepil (ANO): Vláda chce hodit starostům na krk i špatně placené školní kuchařky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům nepedagogických pracovníků ve školství.