Poche (ČSSD): Naše světlé zítřky se skrývají v energetice

12.05.2014 18:35 | Zprávy

Mezi nejčastější hodnoty, které lidé jmenují v nejrůznějších průzkumech, patří zdraví, bezpečí a osud našich peněženek. Všechny tyto hodnoty jsou ohroženy, kdykoliv se stane nějaký nečekaný problém v odvětví energetiky.

Poche (ČSSD): Naše světlé zítřky se skrývají v energetice
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

Nejde teď jenom o situaci na Ukrajině a vyhrožování ze strany Ruska, ale o vývoj v celém světě.  Už samotná Evropská unie byla založena jako Společenství uhlí a ocele, aby státy západní Evropy měly k dispozici dostatek výrobních a energetických zdrojů. Stejně tak se v 70. letech hrálo při studené válce hodně o podíl na ropě, plynu a dalších komoditách, protože to bylo klíčové pro lepší pozici proti soupeři.

V posledních letech se tento strategický souboj přesunul tak trochu do stínu, ale nepřestal být o to méně tvrdý. Vzpomeňme si na konflikt Německa a Polska okolo plynovodu Nord Stream. Navíc se do celého nepřehledného systému přidaly obnovitelné zdroje, které vytvářejí u některých lidí představu, že si elektřinu dokážeme vyrábět sami a nepotřebujeme k tomu uhlí, jádro, ani žádné jiné zdroje. Dobrá propaganda v severní Americe ještě podtrhla výhody břidlicového plynu, takže se zítřky zdály světlé a levné.

Bohužel se za posledních pár týdnů ukázalo, že stačí jeden geopolitický konflikt (my máme kvůli Sýrii a Ukrajině na stole hned dva) a celá naše dlouhodobě budovaná strategie je téměř odsouzena k zániku. Státy G7 zareagovaly a pokouší se udělat si vlastní strategii, nezávisle na ostatních, těch menších. V Itálii na svém zasedání řešily možnosti břidlicového plynu, odpoutání se od závislosti na Rusku a další strategické plány. A přesně to je ten okamžik, kdy by se menší státy západní Evropy měly jako členové Evropské unie ozvat. 4 členské státy G7 jsou totiž zároveň nejvýznamnějšími členy EU a měly by postupovat podle platných dohod. Teď nastal čas, aby křičeli stejným hlasem Poláci, Češi, Rakušané, Španělé i Holanďané a nenechali zase rozhodovat někoho na jiné platformě. I proto jsou důležité volby do Evropského Parlamentu, i proto je důležité, abychom měli silné zastoupení u evropských sociálních demokratů a mohli do toho mluvit. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miroslav Poche

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…