Nejde teď jenom o situaci na Ukrajině a vyhrožování ze strany Ruska, ale o vývoj v celém světě. Už samotná Evropská unie byla založena jako Společenství uhlí a ocele, aby státy západní Evropy měly k dispozici dostatek výrobních a energetických zdrojů. Stejně tak se v 70. letech hrálo při studené válce hodně o podíl na ropě, plynu a dalších komoditách, protože to bylo klíčové pro lepší pozici proti soupeři.
V posledních letech se tento strategický souboj přesunul tak trochu do stínu, ale nepřestal být o to méně tvrdý. Vzpomeňme si na konflikt Německa a Polska okolo plynovodu Nord Stream. Navíc se do celého nepřehledného systému přidaly obnovitelné zdroje, které vytvářejí u některých lidí představu, že si elektřinu dokážeme vyrábět sami a nepotřebujeme k tomu uhlí, jádro, ani žádné jiné zdroje. Dobrá propaganda v severní Americe ještě podtrhla výhody břidlicového plynu, takže se zítřky zdály světlé a levné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miroslav Poche