Polčák (STAN): Krácení eurofondů pro země odmítající migrační kvóty je nepřijatelné

10.03.2017 22:39 | Zprávy

Evropská komise předložila návrh změn v legislativě, podle kterého bude vždy na daném členském státě, zda se mechanismu přidělování migrantů zúčastní, nebo se rozhodne „vykoupit“.

Polčák (STAN): Krácení eurofondů pro země odmítající migrační kvóty je nepřijatelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

Europoslankyně Cecilia Wikström (ALDE, Švédsko) uplatnila k této předloze pozměňovací návrh, podle kterého by země, které migranty nechtějí přijímat, byly kráceny na podpoře z evropských fondů. Opatření tohoto typu jsou přitom dlouhodobě odmítána poslanci výboru pro regionální rozvoj (REGI).

“Klást ultimativní požadavky vůči členským státům ze střední a východní Evropy, je v jednoznačném rozporu se zásadami, na nichž je Evropská unie založena. Mezi ně bezesporu patří i požadavek na věcné a konstruktivní jednání. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací nepřinese žádný pokrok, naopak postaví jedny členské státy EU proti jiným,” vysvětluje své obavy člen výboru pro regionální rozvoj EP Stanislav Polčák (STAN, EPP).

„Návrh švédské poslankyně z liberální frakce jde také proti návrhům Evropské komise a osobně jej pokládám za nebezpečný ve vztahu k evropské jednotě. Evropská unie není v jednoduché situaci a paní poslankyně Wikström se zřejmě rozhodla ji ještě více zkomplikovat. Tím spíš, že v současnosti je v Evropském parlamentu „otevřena“ i legislativa týkající se evropských fondů, takže nebezpečí, že paní Wikström svůj návrh prosadí, rozhodně není jen teoretické,“ varuje poslanec Polčák.

Poslankyně Wikström (ALDE) odůvodňuje svůj pozměňovací návrh následujícím způsobem (výňatek):

„Komise navrhla zavést možnost neúčasti na korekčním přidělovacím mechanismu, což by členským státům umožnilo vykoupit se z korekčního přidělování za cenu 250 000 EUR za jednoho žadatele. Stanovit cenu za lidskou bytost považuji za nepřijatelné, a proto navrhuji toto ustanovení vypustit.

Každý členský stát Evropské unie musí dodržovat právní předpisy, na nichž se demokraticky shodly zákonodárné orgány. V této souvislosti jsem znepokojena vyjádřeními některých předních politických představitelů, že nebudou respektovat demokratická rozhodnutí EU, budou-li v rozporu s jejich národními zájmy.

S ohledem na tyto poznámky navrhuji, aby byl mezi řádnou účastí v korekčním přidělovacím mechanismu a evropských strukturálních a investičních fondech vytvořen vztah podmíněnosti. Nebylo by logické, aby členské státy požívaly solidarity ostatních států a samy neplnily své závazky stanovené na základě společně dohodnutých pravidel.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.