Pošarová (SPD): Naše státní samostatnost byla vykoupena krví. Nemáme právo ji bez boje odevzdat

30.10.2021 13:55 | Tisková zpráva

V souvislosti se státním svátkem, 28. říjnem, dnem, který bude navěky spojen s dějinnou událostí obnovy české a československé státnosti po staletích poroby v cízim područí, se čím dál častěji ozývají hlasy, že samostatný stát nám údajně spadl do klína shodou určitých geopolitickych náhod a že se o něj naši předci nijak zvlášť nezasloužili. Nic není vzdálenější historické pravdě.

Pošarová (SPD): Naše státní samostatnost byla vykoupena krví. Nemáme právo ji bez boje odevzdat
Foto: archiv MP
Popisek: Marie Pošarová, poslankyně SPD

Podobně nesmyslné a urážlivé jsou i rakousko-uherské resentimenty, vyvolávající duchy starého mocnářství, kde údajně bylo Čechům lépe než v jejich vlastní republice, jejíž vznik byl prý, dle vyznavačů tohoto historického masochismu, chybou a omylem. Odmitněme tyto bludy raději v jejich samotném zárodku.

Vznik Československa nebyl náhodou ani nezaslouženým darem nebes a velmocí. Nebyl by možný bez hrdinství a obětí desítek tisíc českých a slovenských vojáků na bojištich první světové velké války, zejména pak bez heroických výkonů našich legionářů.

Tato část naší historie je poměrně známá a ve veřejném prostoru se o ní léta píše a hovoří. Mnohem méně známé jsou dějinné peripetie, které následovaly těsně po vzniku prvního československého státu a v nichž šlo o jeho samotné udržení v stávající hranicích v regulérním ozbrojeném boji.

Československo mělo od první vteřiny své existence velmi napjaté a nepřátelské vztahy se všemi sousedními státy, a to nikoli vlastním přičiněním. A nešlo zdaleka jen o problém vztahu k okolním zemim.

Časovanou bombou v základech nového státu byly hlavně jeho vztahy k německé menšině, žijící na jeho území, resp. nepřátelský vztah této menšiny k Československu. Němci, žijící v českých zemích, zejména v jejích pohraničních oblastech, existenci nového československého statu nepřijali a požadovali připojení území s většinově německým osídlením k Rakousku či k Německu.

Už 21. října 1918 tak němečtí poslanci rakouskéhio Říšského sněmu, zvolení v českých zemích, odmítli vznik Československa a oznámili úmysl oddělit od něj jeho pohraniční oblasti.

Dne 30. října 1918 bylo vyhlášeno tzv. Německé Rakousko (pozdější Rakousko), jehož součástí měly být i čtyři českými Němci obývané "provincie", Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau), Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren), a rovněž i tři německé exklávy, vnitrostátní československé městské aglomerace, které s Rakouskem ani přímo nesousedily - Brno, Jihlava a Olomouc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!