Pošarová (SPD): Tragická vizitka politiky Fialovy vlády

18.11.2024 10:45 | Monitoring

Růst nedostupnosti bydlení pro české občany pod taktovkou současné Fialovy vlády je bezprecedentní a tragický! Musíme pracovat na co nejrychlejší změně tohoto neblahého trendu!

Pošarová (SPD): Tragická vizitka politiky Fialovy vlády
Foto: archiv MP
Popisek: Marie Pošarová, poslankyně SPD

V Rakousku se naopak staví byty ve velkém, na rozdíl od České republiky. Jde o desítky tisíc nových bytů, zatímco v naší zemi se dá počítat roční výstavba nových bytů na desítky až pár stovek nových bytů! A to hovoříme o období před Bartošovou digitalizací stavebního řízení, která vejde do dějin jako nejúspějšnější akce, směřující k zastavení bytové výstavby v našich i evropských dějinách.

Přitom bytová výstavba a široce dostupné bydlení jsou hnacími motory (domácí) ekonomiky, a zejména, a to je ještě podstatnější, klíčovými propopulačními faktory. Právě dostupné bydlení je nutnou, ač nikoli jedinou a postačující, podmínkou pro to, aby se mladí lidé nebáli zakládat rodiny a mít děti. V České republice jsme nyní svědky, třikrát bohužel, opačného procesu. Nabídka bytů k prodeji (i k pronájmu) v České republice je již delší dobu několikanásobně nižší než poptávka po nich. Což jejich cenu šroubuje do nebetyčných výšin.

Přepočteno na paritu kupní síly jsou ceny bytů v Praze a dalších velkých českých městech již nejdražší v Evropě, dražší než v Barceloně, Paříži či Miláně. Je to velmi smutné prvenství. Proto raketově roste i nájemné. Cena pronájmu průměrného 70metrového českého bytu překonala ve všech českých krajských městech poprvé hranici 14 tisíc korun měsíčně. Průměrná výše nájemného v takto velkém bytě nyní dosahuje dle dat poradenské společnosti Deloitte průměrně 21 700 korun měsíčně.

Meziroční růst nájemného o více než šest procent je rovněž jedním z hlavních faktorů dlouhodobého růstu inflace, a tedy i propadu reálných mezd českých pracujících. Nájemné průměrného 70metrového bytu v Praze dosahuje dokonce úrovně 30 000 korun měsíčně, což jsou zhruba tři čtvrtiny průměrné hrubé mzdy. Znamená to mj. i to, že čím dál více českých občanů včetně pracujících s nikoli podprůměrnými příjmy musí žádat na úřadech práce o sociální dávky, konkrétně o tzv. příspěvek na bydlení. To je tragická vizitka politiky Fialovy vlády - čím dál více občanů není schopno bez sociálních dávek zaplatit nájemné. A diletanti z vlády se tím ještě chlubí!!!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…