Předseda vlády Sobotka: ČR hledá aktivně dohodu umožňující setrvání Spojeného království v EU

19.02.2016 16:48 | Zprávy

Druhý den summitu hlav států a vlád členských zemí EU, kde ČR zastupuje předseda vlády Bohuslav Sobotka, se odehrává ve znamení reformní agendy Velké Británie. ČR při jednáních zastupuje nejenom země V4, ale také přibližně desítku zemí, které mají obdobný zájem.

Předseda vlády Sobotka: ČR hledá aktivně dohodu umožňující setrvání Spojeného království v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

V Bruselu pokračují jednání o požadavcích Spojeného království na reformu EU, kde hraje ČR a země Visegradské skupiny jednu z hlavních rolí. Premiér Bohuslav Sobotka, který při jednáních zastupuje Visegrádskou skupinu, absolvoval dnes dopoledne bilaterální schůzku s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a následně s německou kancléřkou Angelou Merkel. O obtížnosti rozhovorů, kterých se ČR intenzivně účastní, svědčí fakt, že jednání se v bruselském sídle Rady EU odehrávaly prakticky celou noc až do páté hodiny ranní.

ČR společně se zeměmi V4 usiluje o vyjednání férových podmínek v oblasti tzv. ochranného mechanismu a indexace dětských přídavků. Podobný zájem má zhruba desítka zemí, se kterými ČR svoji pozici aktivně konzultuje. „Naším cílem je nediskriminace našich občanů, pro všechny pracovníky ze zemí EU by měly platit stejné podmínky“, zdůraznil premiér Sobotka. Důležitým tématem aktuálního vyjednávání je také délka období, po které bude možné ochranný mechanismus použít. „ČR usiluje o jeho jasné časové omezení, vyloučení možnosti zavést jej trvale a omezení jeho uplatnění pokud možno pouze na Velkou Británii“, upozornil premiér Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TOP 09: Inovativní ekonomika má šanci růst mnohem rychleji než ta dotační

15:06 TOP 09: Inovativní ekonomika má šanci růst mnohem rychleji než ta dotační

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k inovacím.