Premiér Babiš: Maďarsko jediné skutečně bránilo schengenskou hranici

29.09.2021 21:24 | Zprávy

Premiér Babiš jednal s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem o spolupráci obou zemí v ekonomice, obraně či potírání nelegální migrace

Premiér Babiš: Maďarsko jediné skutečně bránilo schengenskou hranici
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: Viktor Orbán a Andrej Babiš

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš přijal ve středu 29. září 2021 v Kramářově vile premiéra Maďarské republiky Viktora Orbána. Projednali spolu možnosti další spolupráce obou zemí v rozvoji ekonomických vztahů, obraně, boji proti nelegální migraci či obnově obou zemí po pandemii nemoci covid-19. Poté společně s vládními delegacemi navštívili Ústecký kraj.

Premiér Andrej Babiš ocenil mimo jiné dlouholeté dobré vztahy obou zemí i vzájemnou podporu, kterou si český a maďarský předseda vlády poskytují během náročných jednání na Evropské radě při prosazování zájmů obou zemí i celé Visegrádské čtyřky.

„Chtěl bych poděkovat panu premiéru Orbánovi za pomoc. V rámci covid-19 nám Maďarsko významně pomohlo. V první vlně nám poskytlo 150 moderních ventilátorů a významně nám pomáhalo i s vakcínami,“ připomněl předseda vlády Andrej Babiš například nedávnou významnou spolupráci obou zemí při zvládání pandemie nemoci covid-19.

Česká republika naopak pomůže Maďarsku se zvládáním ilegální migrace, když v polovině října na žádost maďarské vlády pošle na pomoc s ochranou maďarsko-srbské hranice na tři měsíce padesát příslušníků Policie ČR s příslušnou technikou. „V roce 2015 bylo Maďarsko jediné, které skutečně bránilo schengenskou hranici a postavilo na ní plot. A tam letos přišlo 77 000 ilegálních migrantů, a kdyby tam ten plot nebyl, tak nejkratší trasa za sociálními dávkami do Německa vede přes Česko. Takže i díky tomuto plotu my tady tento problém nemáme,“ podotkl Andrej Babiš.

Souběžně s jednání premiérů obou zemí zasedly v Kramářově vile k jednání i delegace obou vlád. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, z maďarské strany se zúčastnili ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó a ministr pro inovace a technologie László Palkovics. Ministři spolu probrali mimo jiné otázky energetické soběstačnosti, modernizace dopravní infrastruktury a podporu ekonomiky po pandemii covid-19.

Jedním z témat jednání byla i aktuální vysoká cena emisních povolenek, která má negativní vliv na ceny energií. Podle premiéra Babiše je nutné začít situaci řešit na nejbližším summitu Evropské rady. Předseda vlády již kvůli tomu kontaktoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. „V analýze, kterou udělala Evropská komise na vývoj emisních povolenek, se vůbec netrefila. Emisní povolenky, které jsou předmětem spekulací, mají obrovský negativní dopad na náš průmysl. Předpoklady se vůbec nenaplnily. Dopadají negativně na naše firmy a to se přenáší na naše obyvatele,“ konstatoval Andrej Babiš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): Dřív to byl vtip. Fialova vláda to zapracovala do reality

6:03 Komínek (KSČM): Dřív to byl vtip. Fialova vláda to zapracovala do reality

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k budoucnosti bez důchodu.