Premiér Babiš: Vyjádřili jsme Polsku plnou solidaritu

24.11.2021 8:36 | Tisková zpráva

Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 23. listopadu 2021 v Budapešti zúčastnil mimořádného setkání premiérů V4. Tématem jednání byla aktuální situace na polsko-běloruské hranici.

Premiér Babiš: Vyjádřili jsme Polsku plnou solidaritu
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO).

Předsedové vlád zemí V4 na mimořádném setkání, o které požádal polský premiér Mateusz Morawiecki, hovořili o migrační krizi na polsko-běloruské hranici a jejím vývoji v posledních týdnech. Polsko stejně jako Litva a Lotyšsko čelí na vnější hranici EU bezprecedentnímu hybridnímu útoku ze strany běloruského režimu, který v létě vytvořil novou migrační trasu do EU.

Polský premiér své kolegy informoval o aktuální situaci, kdy se podle odhadů polských orgánů na území Běloruska nyní nachází 7000 až 15000 ilegálních migrantů, pocházející převážně z Iráku, Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Ruska a dalších zemí. Jejich dovoz přitom organizuje běloruský režim. Na hranicích jsou nyní vedle pohraničních sil nasazeni i vojáci v počtu 15 000 a dalších 2000 policistů. Za poslední období zabránili přes 40 000 pokusům o ilegální přejití hranice.

Předsedové vlád V4 se shodli, že situace zůstává i přes razantní společný postoj velice vážná a napjatá. „Je to agresivní akce běloruského režimu, proti které se Polsko brání. My jsme dnes vyjádřili Polsku plnou solidaritu. Prezident Zeman poslal dopis polskému prezidentovi Dudovi – nabízíme pomoc našich vojáků, našich policistů. Již přímo na maďarsko-srbské hranici působí 50 našich policistů, kteří od 17. října zadrželi 4233 migrantů. Teď bude záležet na polské straně, jestli akceptuje naši pomoc či ne,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Česká republika prosazovala zpřísnění a rozšíření sankcí vůči Bělorusku, které bylo schváleno minulý týden Radou pro zahraniční věci. Podle předsedy vlády Babiše je potřeba pokračovat v tlaku na zastavení letů do Běloruska a v podpoře návratů migrantů z Běloruska zpět do zemí původu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!