„Sjednání DCA je klíčovým úspěchem, měli jsme ji mít už dávno. Prohlubuje naše vztahy s USA a její význam je dobře vidět na tom, že země, které do NATO přistupují letos, už souběžně s tím vyjednávají i o bilaterální dohodě s Washingtonem,“ uvedl premiér Petr Fiala.
Ministryně obrany Jana Černochová podepsala Dohodu DCA se svým americkým protějškem Lloydem Jamesem Austinem ve Washingtonu 23. května 2023. „Jsem ráda, že ratifikační proces je dneškem završen. Dohoda přispěje k větší bezpečnosti České republiky, neboť transatlantická spolupráce je základem kolektivní obrany zemí NATO,“ připomněla Jana Černochová s tím, že USA jsou pro ČR dlouhodobě klíčovým spojencem a partnerem.
ČR byla jediným členem NATO střední a východní Evropy, která tuto bilaterální smlouvu neměla. Dohoda DCA umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním obranné infrastruktury, zvyšováním interoperability našich ozbrojených sil, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními.
Dohoda nezakládá právo na rozmístění jaderných zbraní na území České republiky, jejím smyslem je upravit právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle Ústavy ČR schválila vláda či parlament. DCA neposkytuje americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky. Dohoda také říká, že jakékoliv aktivity amerických ozbrojených sil na území České republiky budou vždy realizovány na základě domluvy mezi Českou republikou a Spojenými státy a budou muset být českou stranou nejprve schváleny.
Další informace najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV