Vážená paní poslankyně, děkuji za tu otázku.
Ona je důležitá a je hlavně důležité mít možnost tu situaci vysvětlit, protože je to velmi technická problematika a některé ty interpretace, které se i v tom veřejném prostoru objevují, jsou zjednodušené. My tímto krokem bráníme neočekávanému nárůstu ceny elektřiny pro občany, protože tyto tarify jsou pro občany, kteří nemají průběhový elektroměr, výhodné pouze teoreticky. Já se tady pokusím vysvětlit v tom čase, který mám k dispozici, jak to funguje a v čem ten problém spočívá.
Ten spotový tarif teoreticky funguje tak, že občan platí elektřinu podle její aktuální ceny na burze v době, kdy ji spotřebovává. To se mění v jednotlivých hodinách, takže například v noci je nižší, ráno ta cena výrazně vzroste, následně přes poledne klesá, odpoledne a v podvečer roste a v noci znovu klesá. Spotřebitel, který je informován o tom, jak toto probíhá, tak může svou spotřebu teoreticky přizpůsobit tomu průběhu ceny. To znamená, víc spotřebovat v noci, méně ve špičce a tak dál, teoreticky. Teoreticky proto, že pokud spotřebitel nemá průběhové měřidlo, tak je úplně jedno, jakým způsobem tu elektřinu spotřebovává, protože její odečet proběhne pouze jednou ročně.
Průběhový elektroměr je takový druh elektroměru, který měří spotřebu po jednotlivých časových úsecích. Ale většina z nás má právě tu spotřebu odečítanou jenom jednou za rok. Ale pokud ten dodavatel elektřiny neví, jak nebo kdy ten spotřebitel danou elektřinu spotřeboval, tak není schopen toto chování propsat do účtu za elektřinu. Takže se stane to, že dodavatel vezme typový graf spotřeby domácnosti a aplikuje ho na každého, kdo má spotový tarif. Pak je úplně jedno, jak se ten spotřebitel choval. Pokud spotřebitel průběhové měřidlo má - což mají třeba všichni, kteří si pořídili fotovoltaiku - pak je to skutečně výhodné a mohou tím ušetřit. Ale těch se toto opatření nedotklo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.