Hlavními tématy jednání se zástupci zbrojních firem byla implementace strategických bezpečnostních dokumentů ČR vládou, posilování role českého obranného průmyslu ve světě či proexportní strategie ČR. Jednání se zúčastnil rovněž vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný či prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Obranný průmysl je klíčovou součástí české ekonomiky a jeho význam v současné bezpečnostní situaci v Evropě roste. Naše zbrojní výroba je ale závislá z více než 90 % na exportu, podpora vývozu ze strany státu je tak strategicky důležitá.
„Musíme ji chápat i jako zahraničně-politický nástroj a součást budování obranyschopnosti státu a posilování jeho odolnosti v případě bezpečnostních krizí. Nemá to tedy pouze ekonomický význam, ale také strategický a bezpečnostní. Pokud jde o export, já jsem se na svých pracovních cestách setkal s tím, že český obranný průmysl je vysoce hodnocen. Mezi perspektivní regiony patří Blízký východ, jihovýchodní a střední Asie, Kavkaz či Afrika. Tam máme šanci uspět,“ uvedl premiér.
Předseda vlády také ocenil, že se jedná sektor, který významně přispívá do státního rozpočtu, jenom tři nejvýznamnější firmy zaplatily letos na daních o miliardu víc než loni. Zároveň stát od začátku konfliktu vydal vývozní licence za více než 87 mld. Kč, což jsou peníze, které z velké části platí jiné státy za zboží zakoupené v ČR. S českými zbrojaři uzavřelo od začátku roku 2022 Ministerstvo obrany 758 kontraktů ve výši 43 mld. Kč. „Zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti České republiky je jednou z našich priorit. Proto modernizujeme naši armádu, vybavujeme ji novou technikou, a proto podporujeme naše zbrojní výrobce,“ řekl premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV