Premiér Sobotka: Situace v Aleppu je skutečně katastrofální

16.12.2016 9:09 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka zastupoval ČR na zasedání Evropské rady v Bruselu. Lídři členských zemí EU jednali o situaci v Sýrii, o vývoji migrace, posílení bezpečnosti a obrany a dokončení ratifikace asociační dohody s Ukrajinou.

Premiér Sobotka: Situace v Aleppu je skutečně katastrofální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Na úvod summitu se premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie věnovali tragické situaci v Sýrii a zejména ve městě Aleppo. Členové Evropské rady měli možnost vyslechnout starostu východní části Aleppa, který podal svědectví o naprosto katastrofální situaci východní části města a jeho obyvatel. Lídři EU vyzvali syrský režim a jeho spojence, zejména Rusko a Irán, aby okamžitě zajistili bezpečnou evakuaci obyvatel východního Aleppa, poskytli obyvatelům okamžitou pomoc, dodržovali platné humanitární právo a ochránili zdravotnický personál. "Situace v Aleppu je skutečně katastrofální. Česká republika Sýrii dlouhodobě dodává humanitární pomoc a navážeme na ni začátkem příštího roku, kdy v rámci programu MEDEVAC přijmeme do léčení sedm syrských dětí," uvedl po jednání český premiér Bohuslav Sobotka.

O roli Ruska diskutovali evropští lídři rovněž v souvislosti s vývojem konfliktu na východě Ukrajiny. S ohledem na nedostatečný pokrok při naplňování Minských dohod panovala na jednání shoda na nutnosti pokračování sankcí vůči Ruské federaci. Rada EU oficiálně potvrdí rozhodnutí v následujících dnech.

Evropská osmadvacítka dnes přijala rozhodnutí ve věci dalšího postupu ratifikace Asociační dohody s Ukrajinou v Nizozemsku, kde proběhlo neúspěšné referendum na jaře 2016. Konečné slovo v této věci bude mít nizozemský parlament. „Věřím, že se nám dnes podařilo udělat správný krok směrem k úspěšnému dokončení ratifikace Asociační dohody s Ukrajinou,“ zdůraznil předseda vlády.

Důležitým tématem dnešního summitu byla také jedna z českých priorit: bezpečnost a obrana EU. Evropská rada se zároveň shodla na posílení obranné a bezpečnostní spolupráce. "České republice se dnes podařilo spolu s Německem a Francií prosadit cíle pro příští měsíce v oblasti obrany. Jde o posílení schopností organizovat společné zahraniční mise, zjednodušení jejich financování, navýšení investic do obrany či podporu obranného výzkumu a průmyslu," komentoval dohodu premiér Sobotka.

Evropští státníci se věnovali také tématu migrace. Shoda panuje na společných prioritách v podobě ochrany vnější hranice, zastavení nelegální migrace a spolupráce se třetími zeměmi. Je důležité, že postupně začínají fungovat migrační dohody se zeměmi Afriky tzv. kompakty (Niger, Nigérie, Mali, Senegal a Etiopie). Obsahem dohod je intenzivní evropská pomoc zemím, které budou spolupracovat na snížení migračních tlaků a navracení migrantů z Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.