Premiér Sobotka: V otázce kvót v EU neuspějeme se zbrklými kroky, ani s politikou hysterie

01.10.2015 14:20 | Zprávy

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny dne 1. 10. 2015

Premiér Sobotka: V otázce kvót v EU neuspějeme se zbrklými kroky, ani s politikou hysterie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Dobrý den. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci. Chci se omluvit, že jsem nemohl být tady přítomen úvodní fáze pokračování debaty Poslanecké sněmovny k migraci. Byl jsem dnes dopoledne v průmyslové zóně Triangl v Ústeckém kraji, kde dnes byla zahájena výstavba nové továrny firmy NEXEN TIRE. Tato továrna by měla zaměstnat více než 1000 lidí v Ústeckém kraji, a investice, která přichází, je více než 22 mld. korun, které tady budou privátně investovány během několika příštích let. Je to třetí největší investice v historii samostatné České republiky a proto jsem cítil potřebné, abych jako předseda vlády byl na místě přítomen. Využil jsem toho také k tomu, abych diskutoval s investory o tom, jak probíhá celá investice, jestli je všechno v pořádku. A mám pro vás všechny dobrou zprávu - investice běží dobře, výroba by měla být zahájena v roce 2018, to znamená za více než dva roky a práci tam najde víc než 1000 lidí, včetně lidí vysoce kvalifikovaných.

A teď se dostanu k tomu, o čem se tady diskutuje v Poslanecké sněmovně, což je migrační krize, takže od korejské investice k migrační krizi.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych vás informoval o postupu vlády České republiky. Od mé poslední zprávy se odehrálo několik zásadních jednání. Připomínám tedy, že jsem vystupoval i v předcházející části rozpravy, která byla poté přerušena. Byly dojednány konkrétní a praktické kroky, kterými budeme jako členský stát Evropské unie a jako země, která ctí evropské hodnoty na současnou krizovou situaci reagovat.

Rád bych vás v této souvislosti informoval také o průběhu mé pracovní cesty do Spojených států amerických, protože její náplň bezprostředně souvisela s řešením příčin současné migrační krize, které čelí celá Evropa.

Minulé úterý 22. září bylo na mimořádném zasedání ministrů vnitra v Lucemburku schváleno rozhodnutí o relokaci 120 tis. osob z Řecka a také z Itálie. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo dosáhnout konsenzu, bylo rozhodnutí nakonec přijato po hlasování kvalifikovanou většinou. Proti se vyslovila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo z důvodu nesouhlasu s tím, že rozhodnutí nebylo přijato formou konsenzu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Je podle Oty Foltýna americký prezident definitivně sv*ně?

16:04 Rajchl (PRO): Je podle Oty Foltýna americký prezident definitivně sv*ně?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o příměří na Ukrajině mezi USA a Ruskem.