Premiér Sobotka: Zákon o prokazování původu majetku je klíčovým nástrojem v boji proti daňové kriminalitě a nepoctivosti

01.07.2016 11:14 | Zprávy

Vládní koalice dnes v Poslanecké sněmovně prosadila ve třetím čtení zákon o prokazování původu majetku, jeden z klíčových závazků z programového prohlášení vlády a důležitý nástroj pro boj s daňovými úniky.

Premiér Sobotka: Zákon o prokazování původu majetku je klíčovým nástrojem v boji proti daňové kriminalitě a nepoctivosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Zákon o původu prokazování majetku je jedním z klíčových nástrojů pro boj proti daňové kriminalitě. Mám velkou radost, že se naší vládě podařilo jako vůbec první od roku 1989 tento významný zákon schválit ve Sněmovně.

Krást se nemá a to se týká i krádeži na daních. Zákon o prokazování původu majetku je velmi důležitým nástrojem prevence před tím, aby poctiví a slušní dopláceli na ty, kteří se vyhýbají placení daní či získávají majetek nekalými způsoby. Norma poskytuje daňové správě důležité pravomoci pro rozkrývání původu majetku, kterýbyl získán nelegální cestou či trestnou činností. Dává ji nástroje, které jsou běžné ve vyspělých evropských zemích.

Pevně věřím, že zákon v co nejkratší době schválí rovněž Senát a podepíše prezident republiky tak, aby mohla nová pravidla začít platit od začátku příštího roku,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Nový zákon je postaven na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Hranice rozdílu byla stanovena na 7 milionů Kč tak, aby nedocházelo ke každodennímu obtěžování velkého množství daňových poplatníků, ale umožnilo řešit případy, kdy je skutečně významný rozdíl mezi zdaňovanými příjmy a majetkem. Správce daně pak může požadovat, aby fyzická osoba doložila, že majetek odpovídá příjmům vykázaným v minulosti. Principem toho zákona je přenesení důkazního břemene na poplatníka daně, který je zodpovědný za svůj majetek a za způsob jeho nabytí.

Transparentní fungování státu a boj proti korupci jsou pro současnou vládu klíčové priority, v této oblasti se podařilo prosadit již např. Registr smluv, Zákon o evidenci tržeb, Zákon o státní službě, který přispěje k odpolitizování státní správy. V legislativním procesu se nyní nachází zákony o střetu zájmů, financování politických stran, hnutí a jejich volebních kampaní, o státním zastupitelství a nominace do dozorčích rad. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zdá se, jako by Slovensko tvrdě spalo

8:05 Laudát (KAN): Zdá se, jako by Slovensko tvrdě spalo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k situaci na Slovensku