Druhý den návštěvy Pardubického kraje jsme zahájili návštěvou rodinné farmy U svatého Jána, která byla alespoň pro mě důkazem toho, jak se i v malém dá hospodařit nejenom velice šetrně k přírodě, ale taky s úžasným vztahem k půdě. Na této farmě jsme potom pokračovali besedou s asociací soukromých zemědělců o aktuálních problémech zemědělství, které samozřejmě z jejich pohledu vypadají trochu jinak než z pohledu jiných organizací zastupujících zemědělce. Ale pro mě jsou dokreslením celého obrázku.
Ty hlavní problémy, které soukromí zemědělci, a především tedy na těch rodinných farmách, vidí, je zaprvé obava ze spekulativních nákupů půdy, kdy půda je nakupována investičními skupinami, často i ze zahraničí, bez jakéhokoliv vztahu k té půdě. Vlastně vznikají obrovské celky, na kterých se potom hospodaří různým, většinou nepříliš šetrným způsobem. Samozřejmě ten, kdo půdu vlastní, a sám na ní hospodaří, tak má k ní úplně jiný vztah než ten, kdo ji má pouze jako investici.
Další věc, o které jsme se bavili, je komplexnější pohled na zemědělství. Ne pouze na to, jaké jsou výnosy, a to ať už v živočišné nebo rostlinné výrobě, ale do jaké míry zemědělství řeší i další otázky, jako je šetrnost k přírodě, jako je zachování kvality půdy, jako je zadržování vody v krajině a jako je vztah k té půdě obecně. Věc, která se nedá úplně měřit, ale která samozřejmě dává potom základ tomu, jak k té půdě přistupujeme, a k naší přírodě vůbec.
Po besedě se zemědělci jsme přejeli do Žamberka do Muzea starých strojů a technologií, které bylo otevřeno poměrně nedávno. Pro mě to byla nejenom velice příjemná příležitost vidět množství strojů starých mnohdy i přes sto let, a přesto plně funkčních, ale zároveň to pro mě bylo velice inspirativní ukázkou, jak dobře může fungovat spolupráce mezi privátním a státním sektorem. V tomto případě privátní iniciativa několika nadšenců, jejich odhodlání podporovaná městem, podporovaná krajem, ale i evropskými penězi vytvořila něco, co výrazně přesahuje krajskou dimenzi, protože dědictví minulých generací zachovává pro ty současné i budoucí, a to nejenom z kraje.
Ze Žamberka jsme potom pokračovali do Králíků, kde jsme měli besedu se starosty regionu. Tam zazněla celá řada témat, která se objevují na průřezu celou republikou. Z těch nejzásadnějších, bych zdůraznil rozpočtové určení daní. Starostové vnímají velice citlivě debatu, která teď probíhá o rozpočtovém určení daní krajů, a vidí ji v jasné vazbě na rozpočtové určení daní pro obce. A všichni vnímají nutnost změny systému, ale velice neradi by, aby krajská reforma dopadla negativně na obce. Samozřejmě budou velice pozorně sledovat, jak dopadne to krajské kolo, a budou očekávat, že vzápětí po tom, co bude ukončena debata o krajském rozpočtovém určení daní, začne probíhat debata o tom obecním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV