Primátor Hřib: Město musí být připraveno na všechny scénáře včetně povodní

01.10.2021 21:09 | Tisková zpráva

Protipovodňové cvičení Voda 2021, plánované na 1. až 2. října letošního roku, se koná v areálu Správy služeb hl. m. Prahy v Dubči. Zázemí díky tomu umožní prověřit vše na jednom místě včetně čerpání vody z kilometr vzdáleného rybníku.

Primátor Hřib: Město musí být připraveno na všechny scénáře včetně povodní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Cvičení se letos nekoná přímo v ulicích, ale v uzavřeném areálu. Dopředu totiž nebylo jisté, zda by se cvičení mohlo vzhledem k pandemii covidu-19 vůbec uskutečnit a náklady na jeho přípravu v ulicích by pak byly zbytečné.

„Cvičení se koná tak, že se z mobilních částí protipovodňové ochrany postaví bazén, který je naplněn vodou z jednoho kilometru vzdáleného rybníku, díky čemuž si hasiči procvičí dálkovou dopravu vody pomocí čerpadel a hadic. Kromě výstavby protipovodňové ochrany je v rámci doprovodného programu předvedena ukázka samotných prvků protipovodňové ochrany, čerpadel, techniky a dalšího speciálního vybavení Správy služeb hlavního města Prahy,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Celkově se cvičení Voda 2021 zúčastní zhruba 130 osob a náklady se pohybují okolo 400 tisíc korun. Tato suma zahrnuje především náklady na provoz techniky a údržbu použitých částí mobilní protipovodňové ochrany, ale také zajištění zázemí pro účastníky cvičení, mobilních toalet a likvidaci odpadu.

„Živelní pohromy bohužel nemůžeme vždy zcela předvídat, a tak je nutné, aby bylo město připraveno na všechny možné scénáře včetně povodní. Právě ty jsou nejčastěji se vyskytující mimořádnou událostí v oblasti krizového řízení na území našeho města a v minulosti se na jeho chodu výrazně podepsaly,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

V dubečském areálu se podobná cvičení uskutečňují pravidelně. Cvičí zde například jednotky Sboru dobrovolných hasičů, Český červený kříž, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy nebo Armáda České republiky, která zde měla školení před velkým cvičením Voda 2019. Tato cvičení tvoří jak teorie o systému protipovodňové ochrany hlavního města, tak i praktická cvičení stavby tohoto systému zpravidla bez použití vody. Místní polygon umožňuje výstavbu cca 100 metrů dlouhého úseku nebo tří bazénů.

Letošní protipovodňové cvičení v dubečském areálu si vyžádá nižší počet nasazených osob, než tomu bývá při cvičeních v terénu, požadavky na složky Integrovaného záchranného systému zároveň nejsou tak vysoké a nejsou potřeba žádná omezení dopravy, jako tomu u klasických protipovodňových cvičení bývá. Do budoucna se předpokládá, že by se podobná cvičení vrátila zpět do ulic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Lipavský: Zastupitelský úřad v Damašku povede Vítězslav Pivoňka

4:29 Ministr Lipavský: Zastupitelský úřad v Damašku povede Vítězslav Pivoňka

Česko pokračuje v obnově své diplomatické přítomnosti v Sýrii. Řízení českého zastupitelského úřadu …