Lidem, kteří si sami nenašli náhradní ubytování, pomohl kladenský magistrát. "Přesný počet nájemníků ubytovny nebyl znám, odhady mluvily o devadesáti lidech. Z původních šedesáti zájemců o městem zajištěný nocleh v tělocvičně na ZŠ Moskevská tuto možnost nakonec využilo 38 lidí," říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: "Situaci dál řešíme, školu lze využít přes svátky, pak se do ní vrátí děti. O spolupráci jsme mimo jiné požádali Středočeský kraj či Úřad práce."
"Situaci komplikuje nedávné uzavření ubytovny Důl Max v Libušíně, které přispělo k zaplnění kapacity kladenských ubytoven. Najít bydlení pro tolik lidí není jednoduché," připomíná statutární náměstek primátora města Kladno Tomáš Kutil a doplňuje: "Ukazuje se, že celoplošné opatření obecné povahy k bezdoplatkovým zónám situace tohoto typu nijak neřeší. Bude proto potřeba velmi rychle přijmout s ohledem na budoucnost komplexnější řešení, a to nejen v sociální oblasti."
Sociálně slabí lidé v Kladně zpravidla bydlí na ubytovnách, ale i v rodinných domech, které majitelé rozdělili na pokoje. Předražené nájmy se často platí ze státních doplatků na bydlení. Zabránit obchodu s chudobou by podle kladenských radních mohlo pomoci mimo jiné sloučení dávek na bydlení do jedné či průběžná sociální práce.
Aktuálním nástrojem obcí je opatření obecné povahy (OOP), kterým municipality mohou vyhlásit určitou lokalitu za místo, kde nově příchozí doplatek na bydlení nedostávají. OOP v Kladně od dubna zjednodušeně kvůli celoplošnosti prosazené za minulého vedení radnice zrušil Krajský úřad Středočeského kraje. Město teď chystá OOP nové, a to na konkrétní lokality. Taková OOP má nyní vyhlášeno nebo se chystá vyhlásit více než osmdesát obcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV