Procházka (ANO): Praha chce stavět dostupné bydlení. Vybrala i lokalitu

28.08.2018 19:41 | Zprávy

Hlavní město Praha vytipovalo z více než padesáti lokalit tu nejvhodnější pro výstavbu městských dostupných bytů. Ty by měly vzniknout na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Dnes o tom rozhodla Rada hl. m. Prahy.

Procházka (ANO): Praha chce stavět dostupné bydlení. Vybrala i lokalitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Grabein Procházka

Dostupné bydlení je pro pražský magistrát důležitým tématem. „Vývoj posledních let nám jasně ukázal, že rozprodej bytového i pozemkového fondu hlavního města i jednotlivých městských částí nebyl krok správným směrem. Město potřebuje vlastní dostupné byty, které může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří nejsou schopní zaplatit běžný komerční nájem. Takových bytů nám chybí tisíce a s výstavbou není na co čekat,“ zdůvodňuje záměr radní pro správu majetku a majetkové podíly Karel Grabein Procházka.

„Dostupné bydlení by mělo sloužit primárně mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které naše město nutně potřebuje, ale nedokáže je dostatečně zaplatit. Tedy hasičům, zdravotním sestrám, učitelům či policistům,“ doplňuje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Do finálového výběru se dostaly celkem čtyři lokality, v nichž má Praha již dnes určitý majetkový podíl. Jako úplně nejvhodnější se ukázaly rozsáhlé pozemky v sousedících městských částech Praha 10, Praha 11 a Praha 15, které jsou známé pod jménem Trojmezí. Jedná se o území o rozloze přibližně milionu metrů čtverečních. Již dnes město vlastní více než čtyřicet procent této plochy.

„Jedná se o naneštěstí nevyužívané a zanedbané území, které má ale zároveň dobrou dopravní dostupnost a ohromný potenciál pro vznik nových zelených ploch, sportovišť a dalších nezbytných míst pro zdravé a atraktivní město,“ říká dále radní Procházka. Odbor hospodaření s majetkem nyní zpracuje ekonomicko-technickou a právní analýzu a začne pracovat na přípravě výkupu pozemků, které v této lokalitě město nevlastní.

Cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku, který vedle bydlení zajistí také dostatečnou občanskou vybavenost, rozsáhlé zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. Nově vzniklý veřejný prostor by tak sloužil nejen obyvatelům dostupných bytů, ale také všem obyvatelům v okolí.

„Dostupný bytový fond není možné řešit pouhou výstavbou bytů a domů, je nutné budovat město jako celek se všemi funkcemi, které k němu patří. Vznikat by tedy mělo výrazně více zelených ploch než těch zastavěných a vedle bytů se nesmí zapomínat ani na školy, hřiště a další funkce,“ uzavírá pražský radní Procházka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.