Jinak si nelze vysvětlit, že od roku 2005 se přímo kraji podařily vlastně jen dvě věci: převod nemocnic na akciovky a získání statutu traumacentra pro krajskou nemocnici ve Zlíně. „Naopak výčet toho, co zůstalo jen na papíře, by byl daleko delší. Takže uvedu jen několik příkladů. Nepodařilo se realizovat centrální, ekonomicky efektivní nákupy, nemocnice mají problémy s nedostatkem lékařů a sester a plán na stabilizaci krajské nemocnice se zasekl, což přiznal i kraj, někde v jedné třetině,“ říká Jiří Procházka z koalice Svobodní a Soukromníci.
Recept na skutečné ozdravění zdravotnictví má podle Svobodných a Soukromníků několik základních ingrediencí. U některých nemocnic je potřeba zpracovat účetní audity a podle jejich doporučení stabilizovat nemocnice formou úhrady ztrát z předchozích let. „Kraj jako jediný akcionář musí trvat na společných nákupech léků a přístrojů na základě transparentních smluv. Je nutné také zjednodušit řízení nemocnic – nebudou řízeny zdravotním odborem kraje, ale představenstvem a kontrolovány dozorčí radou,“ vyjmenovává Jiří Procházka.
Pro zlepšení zdravotní péče je podle něho navíc jednat s ministerstvem o udělení statutu fakultní nemocnice zlínské krajské nemocnici. To pomůže „vtáhnout“ finanční prostředky ministerstva na investice a personální stabilizaci zdravotníků. Takto ušetřené prostředky lze následně použít na rozvoj ostatních tří nemocnic.
Pro řešení nedostatku pracovníků pak musí mít každá nemocnice motivační a stipendijní plán. Pro dostupnost akutní péče je zajímavý i návrh na zřízení stanoviště letecké záchranné služby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV