Budova není žádné překvapení, nebojte. Je roky plánovaná a v souladu s územním plánem, studií a vším, co kdy bylo na Roztylech připraveno. V blízkosti objektu Roztyly Plaza se nachází park Nové Roztyly, který koncern Passerinvest dlouhodobě systematicky buduje jako místo pro aktivní odpočinek i relaxaci. Osobně proti této výstavbě nic nemám. V parteru budovy vzniknou obchody a restaurace a v podzemí také P+R parkoviště. Tedy budova logicky doplní to, co chybí na stanici metra už 40 let a co už tam dávno mělo být. Obydlená zástavba je daleko a tohle místo se díky poloze přímo u metra skutečně nabízí jako vhodné pro výstavbu.
Kde jinde by se mělo v Praze stavět, když ne u stanice metra? Co je na celé věci však velmi smutné, je to, že rada Prahy 11 není schopna mnoho měsíců projednat a schválit tzv. participační smlouvu s investorem. V té má investor mimo jiné dát městské části Praha 11 dva miliony korun využitelné na přímé následky a snížení dopadu výstavby pro místní občany. Vlivem neschopnosti a nesystémového jednání především Pirátské strany na Praze 11 tato smlouva stále ještě není schválena. Piráti si vymysleli zřízení pracovní skupiny, která má jednat o těchto smlouvách. Z této pracovní skupiny udělali obstrukční nástroj, který vše jen zdržuje a blokuje.
Tyto smlouvy s investory by se přitom měly podepisovat ještě před schválením záměru, dokud má radnice na investora tzv. “páku”. To se tady už nepovedlo a tak nezbývá než doufat, že investor v tomto případě dodrží slovo a smlouvu nakonec podepíše a finance Praze 11 věnuje, i když vlastně dnes už ani nutně nemusí. Nemá důvod. Jak se říká, naši radní propásli tu vhodnou dobu na vyjednávání. Na tomto příkladu je konkrétně vidět absolutní neschopnost a nekompetentnost administrativy pirátského starosty Jiřího Dohnala a jeho pravé ruky, šéfa územního rozvoje Josefa Kocourka. Oba za Piráty. Hlavně díky těmto dvěma smlouva do dneška není podepsána a městská část nemůže čerpat slíbené finance na kompenzaci následků výstavby na Roztylech.
O víkendu jsem si prošel taky zbytek Jižního Města II, celé Roztyly a Chodov. Musím říct, že u opravovaného podchodu Ryšavého je dnes už vzorně značená obchůzná trasa a kolem problematického přechodu, kde chodí kvůli opravě hodně dětí, je vzorně prosekané křoví a dobrý výhled. Kolizní místo je teď podle mě dobře ošetřené. Škoda jen, že to prostě u pirátského radního Martina Dušky a jeho lidí není standard a musí k tomu být obrovský tlak veřejnosti a opozice a vše se řeší až za pochodu, pozdě a až jako reakce na stížnosti. Radě Prahy 11 chybí koncepční uvažování a systematická práce. Dělají jen to, proti čemu občané a opozice píšou petice a stížnosti. Můžeme být jenom rádi, že se díky šlendriánu Pirátů na Praze 11 na tomto místě nestalo neštěstí, a mé díky směřuje tentokrát k zástupcům opozice, kteří na problém od prvního dne začali upozorňovat!Nicméně uplynulý týden byl zas nabitý, tak pojďme na to.
Pondělí
Budu pokračovat Prahou 11. Moji bývalí kolegové z rady v pondělí projednali hospodaření Jihoměstské majetkové, a.s., která i v roce 2021 dostává díky COVID-19 pořádně zabrat. Sportoviště zdaleka nejedou naplno, citelně narostly ceny všemožných vstupů a teď v závěru roku i energií. To vše táhne naši firmu ekonomicky dolů. Za 2020 firma dostala od města kompenzaci v podobě příspěvku na nákup zahradní techniky, což se mi podařilo vyjednat asi po třičtvrtě roce dohadování a hádek. Nyní je třeba začít jednat o kompenzaci za rok 2021. Pokud ji radnice neposkytne, bude to v konečném důsledku znamenat omezení šířky nebo kvality služeb, které Jihoměstská majetková poskytuje radnici a hlavně občanům.
Na nátlak našeho klubu hnutí ANO taky porada zrušila ples Prahy 11, který se měl konat v sobotu 6. 11. Důvod zrušení je dramaticky se zhoršující pandemická situace. Stejně jako na Praze 11 jsem požádal o zrušení plesu i primátora Hřiba na hlavním městě Praze. Ten však dodnes nereagoval. Přijde mi krajně nevhodné pořádat podobné rizikové radovánky pro stovky lidí v uzavřených místnostech v době, kdy nám čísla nakažených letí vzhůru téměř nekontrolovaně.
Na Radě hlavního města Prahy kromě spousty jiných tisků primátor Zdeněk Hřib schválil hezky potichu a nenápadně nový teplý flek, bůh ví pro koho? Já si říkám, už je to tady? Neúspěšné kandidáty do Sněmovny je zřejmě potřeba dobře umístit. A kam jinam než na magistrát, co? Tentokrát doufám, že se pletu a je to jen další z pirátských rozmařilostí. Aneb v době avizovaných propouštění a úspor zřizuje primátor Zdeněk Hřib - primátor Prahy nové pozice! Každopádně budu bedlivě sledovat, kdo se na nové místo s královským platem bude hlásit a kdo ho získá!
Úterý
Ráno se objevila informace o tom, že Piráti na Praze 11 ze svého týmu vyloučili dva zastupitele. A to Ladislava Kosa, ml. a Michaelu Polákovou. Paradoxně je Ladislav Kos, ml. i zastupitelem za Piráty na hl.m. Praze. Ptal jsem se tedy veřejně také pana primátora Hřiba, zda vyloučí pana Ladislava Kosa, ml. i na magistrátu? A pokud ne, tak proč? Samozřejmě za celý týden nereagoval. Asi to chápu, největší pikantnost na tom totiž je, že jen velmi krátce před tím, než došlo k těmto čistkám, Praha 11 přijala naopak do svého týmu samotného primátora Hřiba. Vypadá to tedy tak, že po svém přijetí zahájil čistky v týmu jihoměstských pirátů tak, aby tam upevnil svou pozici. Ve finále pak jde o zjevný další dvojí metr Pirátů. Mají prokazatelně odlišné stranické principy pro městskou část a celou Prahu. Protože na hl.m. Praze jim Kos, ml. nevadí, na Praze 11 se ho ale pro jeho názory zbavili. Je to hnus a jen to potvrzuje, co se o Pirátech říká.
Jinak skoro celé úterý jsem strávil schůzkami s vámi občany. Je neuvěřitelné, jaký je v Praze bordel a co vše současná koalice buďto neřeší nebo řeší blbě. Představte si třeba, že magistrát rozhodl na popud radní Johnové z hnutí Jana Čižinského (Praha Sobě) o vystěhování střední školy v průběhu školního roku! Jedná se o objekt bez č.p. v ulici Dykova, o výměře cca 150 m2, který byl rozhodnutím koalice primátora Hřiba vyjmut ze zřizovací listiny Střední školy elektroniky a strojírenství, Praha 10 a zapsán do zřizovací listiny Domova Charlotte Masarykové. V současné době se zde na odborném výcviku vzdělává více než 50 studentů ve čtyřech ročnících. Jde o Pražskou taneční konzervatoř a střední odbornou školu, což je škola zařazená v rejstříku škol a školských zařízení. Na poli středoškolské přípravy mládeže působí již od roku 1991! To se dnes magistrát pod paní Johnovou snaží zničit. Vedení školy jsem přislíbil prověření a pomoc ze strany opozice.
Středa
Jako každou středu jsem pro vás komentoval aktuální novinky na bytovém trhu. Tentokrát jsem se pustil do extrémních návrhů, které se ve snaze řešit zoufalou bytovou situaci začaly objevovat v Berlíně a dalších velkoměstech. Co se týká našich končin, nikdo naštěstí po hromadném vyvlastňování nevolá. I v Česku ale snaha přijít k vlastnímu bydlení přináší poněkud podivné a znepokojivé trendy.V Praze se například skupují byty, které se ještě ani nezačaly stavět. Sílí ale také zájem o způsob nabytí nemovitosti, který je sice finančně výhodný, ale z etického hlediska přinejmenším sporný: až desítky procent oproti běžné tržní ceně ušetříte, pokud byt koupíte zatížený takzvaným “břemenem dožití”. To znamená i s nájemníkem v pokročilém věku či s vážně podlomeným zdravím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.