Radostová (Úsvit): Vítejte Moldavci a Etiopané – ale do práce

14.05.2014 15:30 | Zprávy

Býváme někdy osočování, že jsme rasisté. Že chceme z xenofobních pohnutek bránit zaměstnávání cizinců.

Radostová (Úsvit): Vítejte Moldavci a Etiopané – ale do práce
Foto: archiv, tan
Popisek: JUDr. Mgr. Kateřina Radostová

Po stoprvé: Není tomu tak. Lidé, kteří pracují, nikoliv načerno a po celou dobu svého pobytu v České republice, jsou vítáni. Pokud samozřejmě na tutéž práci nestojí pomyslnou frontu deset stejně kvalitních českých zaměstnanců, jimž nakonec nezbývá, než vysedávat na úřadu práce.

Jsou u nás ale cizinci, které bychom si dokonce neměli nechat odejít. Jednak do nich investujeme nemalé peníze, jednak mezi nimi rostou odborníci. Řeč je o stipendistech na prestižních českých vysokých školách, kteří jsou nejčastěji z Moldavska, Srbska, Běloruska či Etiopie. Znalosti získávají na České zemědělské univerzitě, Univerzitě Karlově, Vysoké škole ekonomické a Českém vysokém učení technickém

Program ministerstvo stojí 97 milionů ročně. A za ně vzděláváme budoucí špičkové lékaře, ekonomy, strojírenské i zemědělské experty. Dosud to zní ideálně. Odborníků není nikdy dost. Jenže… Po jejich dostudování Česko jako by o ně nemělo zájem. České instituce se ale konečně začínají probouzet. V současnosti vzniká databáze těchto vysokoškoláků, která se bude může hodit společnostem, jimž se odborníků nedostává.

To jistě zaslouží podporu. Ovšem měla by to doprovázet dostatečná kontrola, aby jim zahraničním absolventům nebyla nabízena podhodnocena mzda, kvůli níž bude český odborník hledat práci jinde v Evropě, či v době krize končí na úřadu práce.

Anebo ještě lépe, vláda by měla hledat zdroje, jak dostatečně motivovat české mozky, aby po škole nemizely v západoevropských firmách, tak jak to často bývá. A jestliže dokáže získat 97 milionů na zahraniční studenty, na podporu české inteligence by to už měla být hračka.

Je to úkol pro politiky napříč politickými stranami. Problematiku zaměstnanců ze zahraničí je ale v současnosti důrazně řešit i na úrovni europarlamentu.

Diskutuje se tam totiž zavedení kvót, kdy by nepřizpůsobiví cizinci mohli být na základě nějakých dohod přesouváni i k nám. To je naprosto nepřijatelné.

Odborníky či zaměstnance, kteří neberou práci Čechům ano, ti ostatní, ať vysávají sociální systém ve své zemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

16:04 Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání vlády.