Rakušan (STAN): Ještě máme šanci dostat nejmenší děti z ústavů

05.08.2021 15:15 | Zprávy

Poslanecká sněmovna bude v pátek na mimořádné schůzi k novelizaci zákona o sociálně-právní ochraně dětí jednat o návrhu Olgy Richterové a dalších poslanců na zavedení věkového limitu pro umísťování nejmenších dětí do ústavní péče.

Rakušan (STAN): Ještě máme šanci dostat nejmenší děti z ústavů
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Vít Rakušan v Partii Terezie Tománkové

Po této úpravě volají psychologové a další odborníci posledních 20 let. Podporu úpravě vyjadřuje ombudsman, Vládní výbor pro práva dítěte i Evropský výbor pro sociální práva. ČR je přitom jednou z posledních zemí v Evropě, která ještě umožňuje pobyt kojenců a batolat v ústavech. Ačkoliv v ČR nejmenších dětí v ústavech výrazně ubývá, stále zůstávají náklady kolem sedmdesáti tisíc Kč na lůžko měsíčně. Tyto finance je přitom účelnější věnovat na preventivní práci s rodinami, aby děti do ústavů vůbec nemusely, případně na zajištění kvalifikované a specializované péče o děti, které ze zdravotních důvodů potřebují nepřetržitou péči (děti se třetím a čtvrtým stupněm zdravotního postižení), a na lepší ohodnocení pěstounské péče.

„Náš pozměňovací návrh je šancí, na jakou čekali odborníci, a hlavně děti od r. 2013, kdy začala a pak zase bohužel skončila reforma péče o ohrožené rodiny a děti v ČR. Předložený návrh připravovala řada předních odborníků, je propracovaný a komplexní.  Když jsem pro něj získávala podporu, stále jsem slyšela, že nemá šanci na schválení a že je to zbytečná práce. Tak dlouho se o tom mluví a nikdy se to nezměnilo. Je to přitom nepochopitelné – nesetkala jsem se s nikým, kdo by si myslel, že pobyt v ústavu malým dětem prospívá. Je odborně prokázáno, že každý den bez přítomnosti milující osoby, k níž si dítě vytváří citovou vazbu, děti bohužel, navzdory snaze pracovníků v ústavech, poškozuje. Jak je tedy možné, že to naše společnost stále akceptuje,“ uvedla poslankyně Olga Richterová.

„Je nesporné, jak významný vliv má prostředí na malé dítě a jeho vývoj. V ústavech dětem chybí možnost vybudovat si k někomu blízký citový vztah a nedokáží jim zajistit rodinné prostředí. Přitom právě v prvních letech života potřebují být děti milovány, mít dostatečnou pozornost a pocit bezpečí. Je proto na čase, aby se naše země vydala cestou většiny evropských zemí a přestala tolerovat praxi umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů,” upozornil předseda STAN Vít Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

22:14 Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

Od začátku ukrajinské války uplynuly tři roky. Je to příležitost připomenout si, proč, jak, kvůli ko…