Rakušan (STAN): Na 21. srpna 1968 nezapomeneme

21.08.2020 16:17 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a k politické situaci v Bělorusku

Rakušan (STAN): Na 21. srpna 1968 nezapomeneme
Foto: Facebook Víta Rakušana
Popisek: Vít Rakušan

Máma byla Pražanda. Tedy než ji táta „odtáhnul“ na maloměsto. Rok 1968 zažila, jako dvacetiletá, v centru Prahy. Studovala medicínu, a jako skoro každý v té době nebyla schopna pochopit, co se to stalo. Atmosféru uvolnění, studentských majálesů a celkové euforie vystřídaly jednoho rána tanky. A šílené naštvání, zoufalství a deziluze. V lednu 1969 byla na Palachově pohřbu. A v srpnu 1969, rok po začátku okupace, před padesáti lety, byla zase s kamarády z kruhu na Václaváku. A všichni pochopili, že jde do tuhého.

Esenbáci s novými dlouhými bílými obušky dovezenými z Polska, milicionáři vybavení zbraněmi s ostrými náboji, které skutečně několikrát zasvištěly vzduchem. Jak se všechno změnilo… Češi, ještě před rokem tak soudržní, střílí do Čechů. „Na policajty v helmách jsme křičeli Gustapo, Gustapo… Bylo nám šíleně smutno, tu bezmoc a strach si budu pamatovat vždycky…“, vzpomíná máma. Normalizace začala. Pěkně zostra. Byli i mrtví - vraždy výstřelem příslušníků československých ozbrojených složek nebyly nikdy soudně potrestány…

Může být národ s takovou historickou zkušeností lhostejný k tomu, co se teď děje v Bělorusku? Lidé chtějí svobodné volby. A kvůli téhle svobodě ne jen že stojí na náměstích a v ulicích. Nechají se také mlátit, podstoupí nebezpečí, že je někdo zatáhne do neoznačeného auta a nechá zmizet. Riskují své zdraví, budoucnost, životní perspektivu svou i svých blízkých. Mají naději jako naši lidé v roce 1968. Kéž není zmařena tak, jak se tomu stalo v Československu v roce 1968.

A samotné Rusko? Lídr opozice dost možná otráven. Z tohoto pohledu žijeme stále ještě ve velmi šťastné zemi...

Ruské velvyslanectví v Praze je pobouřeno, že se český ministr zahraničí dovolil ozvat proti ruskému policejnímu násilí. Hrad ale mlčí. Premiér mlčí. Na pietní akt v Liberci (kde celý den pracovně je) premiér nedorazí, v 7:40 sem potichoučku položí kytku. Protože by ho lidé, zcela oprávněně, vypískali. Lze se jim divit? Bývalý komunista, dost možná i agent STB. On symbolizuje tu hrůzu, kterou tu okupační vojska bedlivě střežila. Moc si přeji, abychom po dalších volbách měli premiéra, který se nemusí vyhýbat lidem a bude mít v sobě jasné hodnoty.

Sdílím fotku z dnešního pietního aktu v Liberci, který připomíná padesát dva let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. A přiznávám, cítím naději. Protože s lidmi, kteří přišli a kterým tohle není jedno, můžeme společně hodně změnit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.