„Od předání stavby dodavateli uběhlo půl roku a musím říct, že bez větších komplikací. Pracuje se na pevnostních srubech i návštěvnickém centru. Letošní rok jsme zatím prostavěli přibližně 21,2 milionu korun. Nicméně momentálně jsou práce na pevnostních objektech zastaveny až do 15. dubna z důvodu ochrany zimoviště netopýrů, ale práce na návštěvnickém centru nadále pokračují,“ okomentoval průběh rekonstrukce radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.
V rámci objektů pevnostních srubů stavební firma již položila nové dlažby v podzemí a opravila stropnice na objektu Zelený. Dále dokončila izolace proti vodě a betonovou podlahu diamantového příkopu. Objekt Můstek dostal nové betonové podlahy a byla provedena sanace schodiště. Na objektu Jeřáb stavebníci dokončili sanační práce i opravili stropnice.
Stavební firma provedla částečnou demolici stávajícího objektu v návštěvnickém centru, ve kterém vyzdila obvodové stěny přístavby, kompletně centrum zastropila a dále zahájila práce na dělnickém domku.
„Chceme do pevnosti Dobrošov investovat více jak 94 milionů korun. Na pokrytí této částky jsme získali dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 65,5 milionu korun,“ doplnil radní Řehoř.
Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.
Pevnost Dobrošov měla spolu s dalšími dvanácti dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Stavební práce začaly 13. září 1937 a byly naplánovány na dva roky. Pevnost měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci stihli dokončit tři ze sedmi plánovaných objektů. Po mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz nebyla nikdy dokončena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV