Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, dnes budeme volit zbývající post místopředsedy Sněmovny, na který poslanecký klub hnutí SPD navrhl předsedu hnutí Tomia Okamuru.
Volba vedení Sněmovny je do současné doby popřením poměrného zastoupení v jejím vedení a vykazuje prvky arogance moci. V parlamentních volbách, které se uskutečnily na začátku října tohoto roku, obdrželo hnutí SPD od voličů 514 tisíc hlasů, které nelze dle demokratických zásad v žádném případě ignorovat. Poslanecký klub hnutí SPD má v novém složení Sněmovny dvacet poslanců a podle poměrného zastoupení by nám mělo připadnout jedno místo ve vedení Sněmovny a to i v případě, že by bylo voleno jen pět místopředsedů. Zde zmíním, že naše hnutí nelpí na funkcích, ale pouze chceme, aby nebyly pošlapávány demokratické hodnoty, kterými se velmi často zástupci budoucí vládní pětikoalice zaštiťují.
Nově zvolená předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z koalice SPOLU například k tomu, že jsme již v minulé volbě navrhli na post místopředsedy Sněmovny Tomia Okamuru, mimo jiné v rozhovoru pro Deník uvedla, že hnutí SPD nemá zájem rozvíjet demokracii v České republice, ale naopak ji nabourávat. Demokraté podle ní prý nemohou volit do vedení někoho, kdo to s demokracií nemyslí dobře. A tak se tedy ptám - co může být více demokratické než přímá demokracie, kterou hnutí SPD od svého založení prosazuje tím, že se již několik let snaží, aby byl v České republice přijat funkční zákon o širokém a závazném celostátním referendu? Odpovím si sám - nic více demokratické než přímá demokracie neexistuje, takže plané řeči o demokracii v podání demobloku jsou v tomto případě jen mlácením prázdné slámy. V hnutí SPD považujeme přímou demokracii za zásadní nástroj obrany svobody a práv občanů České republiky a i proto prosazujeme novelu Ústavy České republiky s cílem posílení prvků přímé demokracie v našem politickém systému. Jsme též pro rovnost práv a povinností všech občanů státu. Stejné podmínky, stejná pravidla, stejný přístup k veřejným službám pro všechny občany včetně seniorů a zdravotně postižených. Nesmí existovat žádná diskriminace.
V této souvislosti ještě zmíním pojem politická kultura, který je používán napříč různými oblastmi. Mluví o něm odborníci, používají ho často politici, novináři a někdy o něm můžeme slyšet i z úst obyčejných občanů. Nejčastěji se tento pojem objevuje v souvislosti s negativními politickými událostmi, kdy občané vyjadřují svoji nespokojenost s politikou, zejména s hlavními politickými aktéry či institucemi. Bylo potvrzeno, že některé ukazatele, na jejichž základě můžeme hodnotit stav politické kultury dané země, vykazují v českém prostředí trvale nízké hodnoty. Konkrétně se jedná o důvěru v politické instituce, hodnocení spokojenosti s politickou situací a politikou obecně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.