Rozvoral (SPD): Hnutí SPD zásadně odmítá přítomnost cizích vojsk na území České republiky!

27.06.2023 14:01 | Komentář

Dnes se bude ve Sněmovně projednávat vládní návrh k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a USA o spolupráci v oblasti obrany, kterou podepsala ve Washingtonu dne 23. května 2023 ministryně obrany Černochová.

Rozvoral (SPD): Hnutí SPD zásadně odmítá přítomnost cizích vojsk na území České republiky!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD říká jasné NE cizím základnám a vojákům na našem území, a proto tuto česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (Defense Cooperation Agreement – DCA), kterou Fialova vláda schválila v dubnu tohoto roku, a následně ji v květnu ministryně obrany Černochová v USA s velkou pompou podepsala, zásadně odmítá.

Dohoda upravuje především právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA při případném plnění jejich úkolů na území České republiky. Ze smlouvy plyne, že v případě souhlasu Parlamentu České republiky s pobytem amerických vojsk se budou moci na území České republiky pohybovat a operovat ozbrojené síly USA a využívat česká vojenská zařízení, vojenské prostory a základny, ve kterých si budou moci budovat své objekty. Ve smlouvě se píše i o možnosti výstavby amerických budov či zařízení v jedenácti vojenských základnách a vojenských prostorech, kam patří například letecká základna v Náměšti nebo výcviková základna ve Vyškově. Též je zde uvedeno, že ministerstvo obrany může rozhodnout, že některá zařízení a prostory budou určeny k výlučnému přístupu a užívání ozbrojenými silami USA.

Tato dohoda (DCA) obsahuje téměř čtyřicet stran a řeší především vojenské, právní a logistické otázky přítomnosti amerických vojáků v České republice, například za jakých podmínek budou moci vstupovat na území ČR, či jak budou řešeny škody, které způsobí. Jednou z kapitol je i to, pod jakou trestní jurisdikci budou američtí vojáci spadat. Podle návrhu se Česká republika vzdá svého práva vyšetřovat a trestat americké vojáky s výjimkou vážných trestných činů. Podobnou dohodu s USA má z třiceti aliančních zemí uzavřeno 24 států. Nyní o ní jedná také Dánsko. A například slovenská vláda, pod tlakem opozice, musela ke smlouvě navíc přijmout i tzv. interpretační doložku, která říká, že na území Slovenska nevzniknou americké základny.

Zastáváme názor, že Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany je pro naši republiku nevýhodná a zbytečná a navíc je ještě uzavírána na celých deset let, a v celém tomto období se nedá vypovědět. Navíc naše vztahy s USA v otázkách vojsk již máme ošetřeny smlouvou NATO SOFA, která upravuje podmínky nasazení jednotek jednoho státu Aliance na území jiného. 

Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje přijetí funkčního zákona o referendu, ve kterém by občané měli možnost rozhodnout o zásadních společensko-politických a bezpečnostních otázkách směřování naší země, jako je například tato dohoda.

Přejato z profilu politika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

18:09 Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na připomínku poslankyně Berko…