Ve sdělovacích prostředcích proběhla minulý týden krátká informace, že v Bruneji vstoupily v platnost zákony dle islámského práva šaría, které svou krutostí připomínají dobu středověku. Náš občan žijící v 21. století si tuto situaci ani neumí představit, ale realita je zcela jiná. Státy, ve kterých je uznáváno islámské náboženství, je dodržování islámského práva šaría posvátné a tresty smrti za homosexualitu či nevěru jsou muslimy vyžadovány.
Brunej je jednou ze sedmi zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie, což je regionální mezinárodní organizace založená v roce 1967. Sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam. Mezi velké bohatství Bruneje patří její ropné zásoby. V minulosti byla země součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín, následně byla britským protektorátem. Od roku 1984 uznala britská vláda nezávislost Bruneje a v čele této země byl oficiálně uznán sultán Hassanal Bolkiah, který následně převzal titul „Jeho Veličenstvo“. V roce 1984 požádala Brunej o přijetí do Organizace spojených národů a sultán přijal též funkci premiéra, ministra financí a zahraničí. V Bruneji žije přes 400 tisíc občanů, z toho je více než dvě třetiny muslimů a islám tak hraje hlavní roli ve zdejší společnosti. Náboženské složení obyvatel je v tomto poměru: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %.
V roce 2014 Hassanal Bolkiah obhajoval přijetí islámských šaría trestů, včetně toho, že cizoložství je trestáno smrtí ukamenováním pouze tehdy, když je prokázáno svědectvím čtyř důvěrných, nestranných a pravdivých svědků. Hassanal Bolkiah také zapověděl veřejné slavnosti Vánoc a např. v roce 2015 zakázal nošení klobouků nebo oblečení, které připomínají Santa Clause. A právě obhajované zákony z roku 2014 dle islámského práva šaría postupně ve třech fázích vstupovaly v platnost. Jako první se začaly udělovat finanční pokuty a tresty vězení za přestupky, jako je například nepřítomnost na pátečních modlitbách. Přijetí druhé a třetí fáze, pod které spadají tresty jako usekávání končetin a kamenování, se však kvůli vlně mezinárodní kritiky odložilo. Například za homosexualitu byl uložen trest až do výše 10 let vězení. Poslední fáze platí od 3. dubna tohoto roku, umožňuje trestat homosexualitu nebo nevěru smrtí a krádež amputací ruky nebo nohy. Nyní si mohou i ženy odsedět za mřížemi až 10 let za lesbický sex a ještě k tomu dostat 40 ran bičem. Brunej se tak stává po Iránu, Saúdské Arábii, Jemenu, Nigérii, Súdánu a Somálsku sedmou zemí světa, kde mohou lidé zemřít kvůli své sexuální orientaci. Sultán Hassanal Bolkiah od těchto zavedení islámského práva šaría očekává posílení své pozice coby islámského vůdce.
Naše hnutí SPD nikdy nepřipustí, aby byla v České republice podporována netolerantní, nenávistná, velice násilná a ženami opovrhující islámská ideologie a vše, co je s ní spojeno. Ať si muslimové žijí v zemích jako je Brunej a zde ať si žijí jako ve středověku. Naši občané žijí ve vyspělé demokratické zemi, kde platí takové zákony, které respektují práva všech občanů.
(převzato z Profilu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV