Rozvoral (SPD): Podepsáním Mnichovské dohody jsme přišli o svou suverenitu

28.09.2024 8:05 | Monitoring

Tento víkend to bude již 86 let, kdy došlo k podpisu pro nás potupné Mnichovské dohody, na jejímž základě došlo ke kapitulaci Československé republiky. Podpis a přijetí této dohody vrcholnými představiteli Anglie, Francie, Itálie a Německa znamenal začátek plné podřízenosti Československa nadnárodnímu řízení a rezignaci na hájení vlastní suverenity.

Rozvoral (SPD): Podepsáním Mnichovské dohody jsme přišli o svou suverenitu
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD si připomíná tyto pro naši zemi velmi černé dny zrady, které by se daly vystihnout úslovím „o nás bez nás“. Na konci září 1938 Hitler společně s fašistickým italským vůdcem Mussollinim přesvědčil představitele Velké Británie a Francie Nevilla Chamberlaina a Édouarda Daladiera, aby podepsali dohodu, která nacistickému Německu dovoluje postoupit za hranice Československa a obsadit jeho pohraničí.

Prvorepublikové Československo zakládalo svou bezpečnost na spojenecké smlouvě s Francií a také se Sovětským svazem, jež se ale zavázal pomoci jen společně s Francií, čímž demokracie přivedla československý stát k úzkému ideovému souznění se Západem. V druhé polovině třicátých let však Československá republika zůstávala poslední demokracií ve střední a východní Evropě. Její sousedé se demokratickému systému vzdalovali, a naopak se přibližovali k fašistickým mocnostem, usilujícím revidovat poválečné politické a územní uspořádání.

Vzhledem k vyhrocené situaci Československá republika (ČSR) v září 1938 mobilizovala na svoji obranu přes milion mužů, odhodlaných bránit svoji zem. Navíc naše armáda v té době patřila k nejlépe vybaveným armádám Evropy s dobře vybudovaným systémem opevnění. Muži, kteří byli zmobilizovaní k posílení naší armády, chtěli bojovat za svou republiku, ale nakonec museli kapitulovat bez boje.

I přes kapitulaci se na některých místech českých hranic střílelo. Probíhal zde boj se sudetoněmeckými teroristy, podporovanými jednotkami německých ozbrojených sil. Při obraně hranic padlo v těchto bojích téměř sto příslušníků armády a stráže obrany státu. Především jim patří v těchto dnech naše pietní vzpomínka a uznání za statečnost. Byli to praví vlastenci, kteří položili za obranu našeho státu svůj život.

Hnutí SPD na základě současné mezinárodní situace musí konstatovat, že naše republika je vystavena nátlaku ze strany EU, kdy je na nás cíleně působeno, abychom rezignovali na svou suverenitu a stali se součástí multikulturního projektu islamizované Evropské unie. Musíme budovat silný suverénní národní stát a mít obranyschopnou armádu, která bude bránit naše území. Nedopustíme, aby Česká republika přišla o svou suverenitu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

20:07 Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích