„Od Pirátů, kteří ovládají MMR, a které jsem považoval za specialisty na IT, bych očekával opravdu víc. Vyjádření ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše o tom, že informační systém je plně funkční, je lživé. V již založených cizích záměrech lze číst, měnit údaje, mazat nebo přidávat údaje všemi uživateli systému, kteří se do něj náhodou dostali. To je zcela určitě i proti pravidlům GDPR, která musíme na úřadech striktně dodržovat,“ upozorňuje starosta Náchoda Jan Birke na celou řadu praktických i právních aspektů.
„Pan ministr Bartoš by měl přestat lhát a neházet problémy s nefunkčností systému na úředníky v obcích,“ doplňuje Jan Birke, který si sám nový systém vyzkoušel.
Úpravu stavebního zákona a digitalizaci stavebního řízení si vláda vytyčila jako jeden z programových bodů. Projekt spustila rok před koncem volebního období. I přes dlouhou dobu příprav se ozývaly hlasy, které před spuštěním 1. července 2024 odrazovaly kvůli přetrvávajícím problémům.
„Změny se musejí připravovat podle toho, že s programem budou pracovat reální lidé. Důkazem, že řada věcí se dělala na poslední chvíli je, že týden před spuštěním se ministr Bartoš chlubil rozvozem počítačové techniky na úřady, aby šel systém vůbec spustit. Pracovníci úřadů navíc informovali, že některá školení se na poslední chvíli rušila a příručku obdrželi v pátek 28. června, tři dny před spuštěním,“ vyjmenovává Michal Šmarda, předseda Sociální demokracie.
Lidé, kteří mají s novým systémem pracovat, navíc hlásí celou řadu dalších problémů. Nefunguje call centrum, nefunguje řada prvků včetně propojení s dalšími elektronickými systémy a spisovými službami.
Podle Sociálních demokratů stavební zákon hlavní problémy nevyřeší. Převedení do digitálního prostředí vytvořilo nové překážky. Administrativa se nesníží a času stráveného vyřizováním stavebního povolení neubude.
Kromě mnoha problémů praktického rázu upozorňují sociální demokraté také na zdražení stavebního řízení. „Protože lidé nechtějí platit víc, zdvoj až ztrojnásobil se počet žádostí na konci června. Studna nebo čistička budou místo tří stovek stát 10 tisíc, větší garáž vyjde na pět tisíc místo tisícovky. Proto lidé úřady na konci června doslova zahltili. Nové žadatele vyjde změna pěkně draho,“ uzavírá Jan Birke.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV