„Otevírá se před námi slibná cesta dlážděná lithiem, ale nechceme, aby jeho těžba a následné zpracování znamenalo další ekologickou zátěž. Podle Akademie věd mají obyvatelé našeho kraje kvůli těžbě nejchatrnější zdraví. Musí se najít ohleduplná cesta k občanům i k přírodě,“ říká lídr kandidátky SPOLU Karel Krejza, který je zároveň členem Podvýboru pro transformaci regionů.
Vzácné lithium podle kandidáta Libora Turka nemusí v energetické budoucnosti kraje zůstat nutně jedinou možností. „Už teď jsme jako jediný region členem platformy Vodíkové údolí. Právě vodík může v budoucnu pohánět nákladní lodě na splavném Labi a věřím, že v horizontu několika málo let také autobusy, a to nejen v Ústí,“ nastínil své vize stávající ředitel Ústeckého dopravního podniku. Nedostatek energie za půl roku zdvojnásobil její ceny na burze a občané to pocítí. Je třeba hledat další čisté zdroje. Podle Krejzy představuje další takovou možnost geotermální energie, na kterou sází v Litoměřicích a už jsou blízko k tomu přejít od výzkumu k reálnému využití.
Jedním z projektů, který by mohl zabít několik much jednou ranou je ekologický jez na Labi, který by zajistil nejen celoroční splavnost lodí do Hamburku, pomohl by přetíženým dálnicím a železnici, ale počítá se i s výstavbou šesti megawattové hydroelektrárny. „Další čistý zdroje energie, který pokryje 2/3 spotřeby padesátitisícového Děčína, a to není zrovna málo,“ nastiňuje výhody stavby kandidát SPOLU Radovan Gaudyn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV