Koalice SPOLU, jejíž zástupci se o řádné prošetření této katastrofy zasazují od samého začátku, chce znát jasné viníky. Celkem 365 dní a lidé stále neznají jméno toho, kdo havárii zavinil. Takové „vyšetřovací postupy“ v České republice nesmíme tolerovat. „Celý tento rok, byl pro mě rokem frustrace, beznaděje a vyčerpání. A to z jediného důvodu, že vyšetřování obrovské havárie stále není u konce. Jsem rád, že se to mohu potkat s poslanci a senátory z koalice SPOLU, kteří jako jedni z mála bojují za správné vyšetření havárie,“ řekl předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický. „To, co jsem před rokem při havárii viděl, překonalo veškeré moje představy. Jediní, kdo tehdy věděli, co mají dělat, byli naši členové rybářského svazu. Za jejich pohotovou pomoc je třeba jim poděkovat. Stejně tak patří dík i našim hasičům,“ řekl předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián.
U příležitosti ročního výročí od katastrofy se koalice SPOLU s místními rybáři rozhodla do řeky vypustit alespoň symbolickou násadu ryb, konkrétně ostroretek, které jsou pro Bečvu typické. „Za 30 let historie naší republiky nebylo větší ekologické katastrofy než na řece Bečvě. Jsem rád, že jsme na půdě Poslanecké sněmovny zřídili vyšetřovací komisi. Každý, kdo bude zítra naši zprávu číst, pochopí, že svůj účel splnila. Je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení dovedly vyšetřování k soudu. Naším záměrem je se poučit a dovést do cíle legislativní změny, které nám v budoucnu mohou v podobných situacích pomoci,“ sdělil předseda KDU-ČSL a místopředseda sněmovní vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě Marian Jurečka. „Bydlím asi 40 kilometrů od místa katastrofy, můj dům je asi kilometr a půl od Bečvy. S dětmi se chodíme k řece procházet ale i koupat. Je pro nás důležité, aby řeka byla i nadále funkčním ekosystémem. Jsem rád, že alespoň dnes můžeme symbolickou násadou ostroretek řece trochu pomoci,“ doplnil Jurečka.
„Jako místní senátorka jsem měla možnost komunikovat s těmi, kteří se ujali řešení havárie a já jim za to děkuji. Už v únoru jsem vydala tiskovou zprávu mnou sestavené komise, která na základě doporučení právníků vydala návrhy pro změnu zákona a právních předpisů. Po volbách ve spolupráci se Sněmovnou, možná i ministerstvem, tato doporučení uvedeme v praxi. Já nevím, jestli to byla Deza nebo někdo jiný, ale každopádně vím, že těch nedbalostí při řešení a vyšetřování bylo tolik, že nevěřím v náhodu. Proto doufám, že se nám společně s kolegy podaří alespoň právní věci vyřešit tak, aby se situace neopakovala. Různých, menších, havárií je ročně přes 200 a nutně v tom potřebujeme udělat pořádek,“ uvedla místopředsedkyně Senátu, autorka Zprávy o šetření havárie na řece Bečvě vypracované s její expertní komisí Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV