SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě

22.09.2021 10:57 | Tisková zpráva

Včera to byl přesně rok, co do řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov unikly jedovaté látky a poškodily životní podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie rybáři odvezli tehdy přes 40 tun ryb.

SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09

Koalice SPOLU, jejíž zástupci se o řádné prošetření této katastrofy zasazují od samého začátku, chce znát jasné viníky. Celkem 365 dní a lidé stále neznají jméno toho, kdo havárii zavinil. Takové „vyšetřovací postupy“ v České republice nesmíme tolerovat. „Celý tento rok, byl pro mě rokem frustrace, beznaděje a vyčerpání. A to z jediného důvodu, že vyšetřování obrovské havárie stále není u konce. Jsem rád, že se to mohu potkat s poslanci a senátory z koalice SPOLU, kteří jako jedni z mála bojují za správné vyšetření havárie,“ řekl předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický. „To, co jsem před rokem při havárii viděl, překonalo veškeré moje představy. Jediní, kdo tehdy věděli, co mají dělat, byli naši členové rybářského svazu. Za jejich pohotovou pomoc je třeba jim poděkovat. Stejně tak patří dík i našim hasičům,“ řekl předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián.

U příležitosti ročního výročí od katastrofy se koalice SPOLU s místními rybáři rozhodla do řeky vypustit alespoň symbolickou násadu ryb, konkrétně ostroretek, které jsou pro Bečvu typické. „Za 30 let historie naší republiky nebylo větší ekologické katastrofy než na řece Bečvě. Jsem rád, že jsme na půdě Poslanecké sněmovny zřídili vyšetřovací komisi. Každý, kdo bude zítra naši zprávu číst, pochopí, že svůj účel splnila. Je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení dovedly vyšetřování k soudu. Naším záměrem je se poučit a dovést do cíle legislativní změny, které nám v budoucnu mohou v podobných situacích pomoci,“ sdělil předseda KDU-ČSL a místopředseda sněmovní vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě Marian Jurečka. „Bydlím asi 40 kilometrů od místa katastrofy, můj dům je asi kilometr a půl od Bečvy. S dětmi se chodíme k řece procházet ale i koupat. Je pro nás důležité, aby řeka byla i nadále funkčním ekosystémem. Jsem rád, že alespoň dnes můžeme symbolickou násadou ostroretek řece trochu pomoci,“ doplnil Jurečka.

„Jako místní senátorka jsem měla možnost komunikovat s těmi, kteří se ujali řešení havárie a já jim za to děkuji. Už v únoru jsem vydala tiskovou zprávu mnou sestavené komise, která na základě doporučení právníků vydala návrhy pro změnu zákona a právních předpisů. Po volbách ve spolupráci se Sněmovnou, možná i ministerstvem, tato doporučení uvedeme v praxi. Já nevím, jestli to byla Deza nebo někdo jiný, ale každopádně vím, že těch nedbalostí při řešení a vyšetřování bylo tolik, že nevěřím v náhodu. Proto doufám, že se nám společně s kolegy podaří alespoň právní věci vyřešit tak, aby se situace neopakovala. Různých, menších, havárií je ročně přes 200 a nutně v tom potřebujeme udělat pořádek,“ uvedla místopředsedkyně Senátu, autorka Zprávy o šetření havárie na řece Bečvě vypracované s její expertní komisí Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Havárii přitom provází pochybení už od samého začátku. Vzorky z kritických míst a vyústí kanálů byly odebrány opožděně, cenné okamžité vzorky od rybářů bezdůvodně vylity, většina vzorků byla do laboratoří předána až druhý den po havárii, monitoring bentosu byl proveden až pátý den. Na zkoumání množství kyanidů se v prvních dnech vůbec nemyslelo. Chyby při zásahu na Bečvě jsou přitom dnes jednou z hlavních příčin problémů se stanovením viníka havarijního úniku nebezpečných chemikálií.

„Tolik lží a polopravd, jako jsme za poslední rok slyšeli o Bečvě, pamatuju naposledy před rokem 89. A přitom to hlavní - co se u Bečvy před rokem stalo a kdo to způsobil - stále není jasné. Ve sněmovní vyšetřovací komisi už máme hotovou závěrečnou zprávu a já věřím, že do případu přinese více světla. Bečva nevyšumí, ať už se pravdu o tom, jak k této katastrofě došlo, snaží zatajit kdokoliv,“ řekl poslanec za ODS Stanislav Blaha, který je rovněž členem sněmovní vyšetřovací komise.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zuna (TOP 09): Naprostý zoufalec a ruská podržtaška

10:17 Zuna (TOP 09): Naprostý zoufalec a ruská podržtaška

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Robertu Ficovi.