„Jsme rádi, ale za takto stanovených podmínek mohly být hranice otevřené už dávno, hned po opadnutí prvního náporu epidemie. Připravený podnět Ústavnímu soudu, aby přezkoumal ústavnost uzavření hranic, už podávat nemusíme. Vládní nařízení dávají smysl, jen si je úřady nesmějí vykládat různě a nesmí to být chaos,“ říká senátor David Smoljak (STAN) a naráží na první zmatky na hranicích.
Senátor Smoljak naráží na první mediální zprávy, podle kterých se jednotlivá ministerstva a úřady neshodnou, zda test na přítomnost koronaviru má vracející se člověk absolvovat ještě v zahraničí, nebo až na českém území bezprostředně po návratu. „I přes tento zmatek je ale otevření hranic dobrá zpráva, vítám, že se přestala porušovat základní ústavou daná práva. A naši senátoři s chystanou žalobou k tomu bezesporu přispěli,“ prohlašuje poslanec EP a autor ústavního podnětu Stanislav Polčák.
Předseda STAN Vít Rakušan jen upozorňuje na zmatky, které tuto dobrou zprávu provázejí. „Tak na začátku jsme slyšeli o dvou letech uzavřených hranic, pak o roku, pak o cestách do Chorvatska. Říkáme to od začátku: občané mají právo na jednoznačné informace a jasné důvody, proč musejí dodržovat různá omezující opatření. Dojmy, nekonzultované nápady jednotlivých ministrů, které si ještě vzájemně odporují, jen zvyšují chaos a nechuť dodržovat i smysluplná opatření. Byl bych rád, kdyby si je vláda nechala od cesty a vydávala jen jasné pokyny,“ říká předseda STAN Vít Rakušan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV