Šafránková (SPD): Cesta z energetické chudoby

21.01.2022 10:21 | Komentář

Astronomický růst cen energetických komodit spojený se sérií krachů jejich dodavatelů považujeme za aktuálně jednoznačně nejvýraznější sociálně-ekonomický problém České republiky a jejích občanů.

Šafránková (SPD): Cesta z energetické chudoby
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Poslankyně a poslanci hnutí SPD proto před nedávnem v Poslanecké sněmovně podpořili navrhované změny v podobě současného nastavení příspěvku na bydlení, které tuto sociální dávku mírně zvyšují. To ovšem neznamená, že tyto změny považujeme za vhodnou – a už vůbec ne za komplexní, úplnou či konečnou formu pomoci občanům, rodinám a domácnostem postižených stále rychleji rostoucími cenami energií – a tím i celkových nákladů na bydlení.

Fronta na dávky není řešením

Vláda ve svém návrhu postupovala onou příslovečnou cestou nejmenšího odporu, když občany, kterým enormně stoupnou náklady na bydlení, v podstatě posílá na úřad práce do (pomyslné i skutečné) fronty se žádostí o příspěvek na bydlení s tím, že možná půjde o žádost úspěšnou – ale v mnoha případech pravděpodobně nejspíše nikoli, protože vláda sice navrhuje mírné zvýšení příspěvku na bydlení, ale parametry pro nárok na něj, tedy poměr faktických nákladů na bydlení k celkovým příjmům domácnosti, se přitom nemění.

Ztížený, ba až nemožný, přístup k tomuto příspěvku tak mají pracující občané vůči těm nepracujícím (čímž nemám na mysli seniory a zdravotně postižené). Stejně obtížný přístup k tomuto příspěvku pak mají i nadále občané žijící ve vlastních nemovitostech, ve vlastních bytech či domech, zejména pak na venkově.

Velkým problémem je i enormní administrativní náročnost průběhu vyřizování žádosti o příspěvek na bydlení, obsahová i časová. A také skutečnost, že dle odborné studie nedávno zveřejněné na serveru Seznam.zprávy, mnoho osob, které by na tento příspěvek měli právní nárok, o jeho existenci ani nevědí. Tato studie odhaduje, že se jedná až o dvě třetiny občanů s tímto nárokem, tedy zhruba o 300 tisíc osob, zejména pak seniorů.

Jednejme systémově…

A propos, co se týče seniorů, systémovým řešením, namísto jejich odkazování na ponižující a složitou proceduru žádostí o sociální dávky, růstu cen (nejen) energií ve vztahu k této skupině našich spoluobčanů by bylo zavedení minimálního starobního důchodu zhruba ve výši aktuální minimální mzdy, což je dlouhodobý návrh hnutí SPD.

Jediným smysluplným a efektivním střednědobým a dlouhodobým řešením této postupující tzv. energetické chudoby je pak odstranění jejích skutečných příčin. A těmi jsou naše účast v Jednotném energetickém trhu Evropské unii, participace na nesmyslném spekulativním systému obchodování s tzv. emisními povolenkami a souhlas předchozí, ale dle všeho i současné, české vlády se šíleným plánem snižování emisí a likvidace tradičních energetických zdrojů zvaným Green Deal. A následující rychlá obnova české energetické suverenity, soběstačnosti a bezpečnosti.

…a pomáhejme adresně a efektivně

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Lži premiéra Fialy se staly tradicí. Tentokrát o povodňových financích z EU

19:06 Kavij (KSČM): Lži premiéra Fialy se staly tradicí. Tentokrát o povodňových financích z EU

Lži premiéra Fialy se staly tradicí.