Šafránková (SPD): Pár poznámek k připravované důchodové reformě? Opravdu reformě?

30.07.2020 12:09 | Zprávy

Pomalu se blíží termín předložení prvního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2021 z dílny ministerstva financí. Lze se oprávněně obávat, že předložený rozpočtový deficit bude enormně vysoký, zhruba v řádu současného (zákon o státním rozpočtu pro rok 2020 v aktuálním znění) schodku, který v důsledku opatření souvisejících s pandemií koronaviru narostl až na hrozivých (a nikoli nevyhnutelných) 500 miliard korun. A to ještě zdaleka není konec roku…

Šafránková (SPD): Pár poznámek k připravované důchodové reformě? Opravdu reformě?
Foto: archiv LŠ
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Jestliže lze aktuální výši deficitu považovat za neúměrně vysokou, pokud se bude předložený deficit státních financí na píští rok pohybovat ve stejných řádech, půjde už, lehce nadneseně řečeno, o ekonomický delikt.

Veřejné finance na rozcestí

Přes vechnu složitost a obsáhlost rozpočtové problematiky (a problematiky veřejných fianancí vůbec) můžeme v zásadě skrze zákon o státním rozpočtu aktivně a cíleně ovlivňovat pouze jeho výdajovou stranu. Přičemž strana příjmová je v zásadě spíše výslednicí vládní politiky a legislativního nastavení v oblasti dańových a pojistných systémů.

Jestliže v letošním roce je tedy zcela pochopitelný (díky několikatýdennímu „vypnutí“ ekonomiky a nejrůznějším podpůrným opatřením v podobě odpuštění daňových či pojistných plateb) propad na příjmové straně rozpočtu, v příštím roce se tato situace ve stejném nebo obdobném rozsahu, pevně doufejme, již opakovat nebude. A snad stejně tak již nebude nutné opakovat mimořádné výdaje typu plošných financí kompenzací občnům či firmám. A už jen souběh těchto předpokládaných jevů a trendů by měl být dostatečným argumentem proti opakovanémi použití astronomického rozpočtového deficitu. Naopak, měl by přijít čas nekompromisního škrtnutí zbytných veřejných výdajů, ale i systémového „ořezání“ některých veřejnýchvýdajů, které léta považujeme za „nedotknutelné“. A to zejména v oblasti všech neadresných sociálních dávek, anebo některých institucí a agend státní správy a byrokracie. A to bez náhrady, jednou provždy.

Komise pro spravedlivé (?) důchody

Z dlouhodobého hlediska je ovšem zřejmě nejzásadnější záležitostí odhodlat se „kousnout do kyselého jablka“ tzv. mandatorních výdajů resp. významně reformovat nastavení některých jejich (sub)systémů, např. toho důchodového.

Komise pro spravedlivé důchody - (z)řízená Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) – nedávno představila první scénář materiálu, který je ve veřejném prostoru označován coby návrh nové důchodové reformy. Pokud vnímáme reformu jako zásadní systémovou, nikoli pouze parametrickou, změnu, tak tento návrh jí v žádném případě není. Což ovšem neznamená, že nestojí za pozornost, studium a vyjádření.

Naopak. A to i přesto, anebo právě proto, že dopady omezujících opatření pandemie koronaviru na českou ekonomiku budou (minimálně krátkodobě) významné a vyžádají si i určitou reflexi v podobě určitého přenastavení segmentu celého řetězce pojistného na sociální zabezpečení.

Předložený návrh Komise je v podstatě něčím mezi souborem parametrických změn a skutečnou reformou, jakkoli k první z těchto charakteristik má blíž. Ale pokud by byl v dohledné době transformován do podoby legislativní předlohy, mohli bychom klidně hovořit o jakési „malé reformě“ – a to zejména proto, že by se již nejednalo o předmět akademických debat, ale o reálný politicko-právní dokument s jasnými mantinely a možnostmi do jeho podoby fakticky zasáhnout.

A ještě jeden (sémantický) aspekt je zde dost důležitý. Ve veřejném diskursu jsme si zvykli považovat termín „důchodová reforma“ v podstatě za synonymum pro reformu systému pouze starobních důchodů v celé jeho šíři. A to je zavádějící, protože náš důchodový systém je tvořen i důchody invalidními, vdovskými, vdoveckými a sirotčími. A institut každého jednoho z nich by si taktéž zasloužil významné úpravy – a v žádném případě se nesmí stát, aby se na příjemce těchto důchodů zapomnělo, natož aby byli budoucími legislativními (či jinými) systémovými úpravami dokonce diskriminováni. Takže možná úplně nejpřesnější by nyní bylo hovořit o „malé reformě systému starobních důchodů a důchodového pojištění“.

Důchodová revoluce?

Dle návrhu Komise má být stávající průběžný důchodový systém rozdělen na dva pilíře (nultý a první). Nultý pilíř má nadále fungovat na principu solidarity s tím, že všichni starobní penzisté s nárokem na důchod by odtud dostávali dávku ve stejné výši. Šlo by tedy o jakýsi minimální zaručený důchod. Jeho výše se liší dle toho, o jakou ze tří zvažovaných variant reformy se jedná. Komisí je deklarováno, že tento nultý pilíř by byl financován přímo ze státního rozpočtu resp. z vybraných daňových příjmů.

Z druhé složky nového systému, kterou by tvořil tzv. první pilíř v „novém kabátě“, by se pak vyplácela zbývající část starobních důchodů vycházející už čistě z principu zásluhovosti, tedy zjednodušeně řečeno z toho, jak vysoké měli (budoucí) penzisté po dobu jejich aktivního pracovního života příjmy (a tedy i pojistné odvody). Tento pilíř by byl financován z vybraného sociálního (důchodového) pojištění.

V tomto kontextu je na pováženou, že není nikterak vysvětleno, jak by toto oddělené financování obou budoucích důchodových pilířů fungovalo v praxi. Vztahy a působení celkových rozpočtových příjmů a rozpočtových výdajů jsou neadresné a neekvivalentní, v drtivé většině případů nelze přesně určit, jaký veřejný výdaj je financován z daní (natož z jakých) a jaký z pojistných odvodů (či z ještě jiných typů veřejných příjmů).

Nebylo zatím řečeno, jak by bylo toto aranžmá účetně, legislativně a prakticky odděleno, zda budou např. v rámci státního rozpočtu vedeny dva (pomyslné) účty, „daňový“ a „pojistný“. A co se stane, jestliže daňové – anebo pojistné – příjmy v aktuálním rozpočtovém období nebudou postačovat na zafinancování příslušných (mandatorních) výdajů.

I tzv. důchodový účet (prostředky vybraného důchodového pojištění) je pouze fiktivním institutem. Pokud aktuálně vybrané pojistné nepokryje potřebnou výši vyplácených důchodů, musí být samozřejmě, jako povinný výdaj, tyto důchody vyplaceny i tak. Tedy jak z vybraného pojistného tak i z vybraných daní – ale vždy z vybraných veřejných příjmů, což je zásadní, a jakékoli další dělení je v podstatě nadbytečné, ne-li nesmyslné.

Co má být podstatou změn – a jdou správným směrem?

Princip zásluhovosti, dle návrhu, se nemá do budoucí výše důchodu promítat jen ve formě pracovních příjmů, ale i v podobě další (nově) oceňované činnosti. Má jít zejména o období péče o děti, kdy by měl být napříště k penzi přičítán pevný bonus za každé vychovávané dítě. Což je krok správným směrem, jelikož v současnosti nejen, že výchova dětí a péče o ně není náležitě oceněna a ohodnocena, ale je, z hlediska důchodového systému, zcela evidentně, finančně v podstatě „trestána“, jde o diskriminující faktor. Což je naprosto nepřijatelné – jakkoli si lze představit vhodnější nástroje k odstranění této diskriminace, než je zmíněný „důchodový bonus za dítě“, například v podobě výrazných slev na dani a zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. Tyto návrhy již ostatně autorka tohoto textu již předložila do legislativního procesu.

Stejně tak by měla být v rámci důchodového pojištění dle „reformního“ návrhu zohledněna i péče o blízkou osobu a to ve formě ustanovení tzv. fiktivního příjmu za předmětné období – buď ve výši posledního příjmu, anebo ve výši průměrné mzdy – dle toho, jaká z těchto variant bude pro pojištěnce výhodnější.

Toto je naopak velice diskutabilní konstrukt – značné množství osob by takto bylo nepřiměřeně zvýhodněno. Pokud by zvolily variantu průměrné mzdy, jako tu pro sebe výhodnější, bylo by to vrcholně nespravedlivé vůči občanům, kteří pracují a pobírají nižší pracovní příjem než je celostátní mzdový průměr.

Naopak je akceptovatelné, aby byla těmto občanům po dobu péče o osobu blízkou uznána pro výpočet důchodu jejich poslední mzda, včetně např. každoroční „valorizace“ o meziroční inflaci, či o procento růstu průměrné mzdy. Otázkou ovšem je, jaký fiktivní příjem přiřadit osobám, který doposud žádný pracovní příjem neměly – jednou z možností je např. tzv. příjmový medián, anebo průměrná mzda pracovníků v sociálních službách resp. v ústavech a zařízeních, kde se pečuje o dlouhodobě nemocné, což je svým zaměřením činnost velmi podobná této domácí péči.

V rámci jednotlivých scénářů reformy se diskutují i dřívější odchody do starobního důchodu u některých náročných profesí, na čemž by se měli finančně podílet i zaměstnavatelé – což je taktéž velmi obtížně přijatelné. Jednak by šlo o další citelné zatížení zaměstnavatelů (zejména středních a menších) - a navíc nejsou jasná kritéria, jak budou tyto náročně profese vybírány, zda bude jejich seznam fixní nebo flexibilní apod. Pokud bychom měli k tomuto opatření přikročit, pak musí být v plné výši financováno ze státního rozpočtu.

Důležitým bodem návrhu je mechanismus každoročního informování pojištěnců o předpokládané výši jejich budoucího důchodu prostřednictvím tzv. osobních penzijních kont u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Což je velmi zajímavý nástroj - jednak by jím stát dostál své nepsané povinnosti informovat s dostatečným předstihem občany o jejich životních perspektivách, a navíc by mohlo jít i o motivační faktor v tom smyslu, že by některé pojištěnce mohl přimět např. ke zvýšení částek, které si ukládají v rámci tzv. třetího důchodového pilíře (dobrovolné penzijní připojištění), anebo k jiným alternativním způsobům zajištění se na stáří.

Tři varianty reformy – a co v nich chybí

MPSV předložilo „reformu“ v již zmíněných třech variantách: spravedlivé, technické a úsporné. Spravedlivá varianta je nejvelkorysejší a předpokládá, že by základní zaručený důchod v nultém pilíři byl stabilně nastaven na úrovni cca 30 % průměrné mzdy. K celkovému důchodu by se pak připočítávalo 500 Kč jako bonus za vychované děti - ale pouze za maximálně jedno dítě, i když budoucí senior vychoval třeba 4 děti – což je absolutně neakceptovatelné a je s podivem, že to vůbec navrhovatelé myslí vážně.

  • Tento scénář také navrhuje měsíční bonus ve výši 240 Kč za každý další rok zaměstnání nad 41 odpracovaných let. To je opět naprosto nedostatečné a nemotivující opatření – na hranice výsměchu takto dlouho pracujícím seniorům.

Přitom existují jiné, mnohem vhodnější alternativy, jak systémově bonifikovat setrvání v zaměstnání i po vzniku nároku na starobní důchod – a navíc s velmi zásadními pozitivními makroekonomické dopady na veřejné příjmy. Jde o jednu z nejdůležitějších komponent každé budoucí reformy našeho důchodového systému, která si zaslouží samostatný text. V odborných kruzích je označována jako postgraduální nadstavba systému průběžného důchodového pojištění.

Jde o maximalizaci bonusu za dobrovolný odklad odchodu do důchodu (buď úplný odklad pobírání starobního důchodu za současného setrvání v zaměstnání, resp. ve výkonu živnostenského podnikání anebo o pokračování v zaměstnaneckém poměru či výkonu živnostenského podnikání i po zahájení pobírání starobní penze) - a tedy i za pokračování placení pojistných odvodů seniorem. Toto lze řešit jednak formou výrazné slevy na dani z příjmu (až po její úplné odpuštění), případně formou významného zvýšení tzv. náhradového poměru důchodu k poslední mzdě (poslednímu příjmu) za každý rok dobrovolného odkladu odchodu do důchodu či odkladu jeho pobírání – anebo určitou kombinací obou těchto způsobů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Chceme razantní seškrtání poslaneckých náhrad na dopravu

19:15 Michálek (Piráti): Chceme razantní seškrtání poslaneckých náhrad na dopravu

Piráti v souvislosti s plánovaným jednáním Poslanecké sněmovny o platech poslanců navrhují razantní …