Šafránková (SPD): SPD prosazuje minimální důchod 15 000 korun měsíčně

01.10.2021 15:09 | Zprávy

Prioritou SPD je co nejrychlejší řešení neudržitelné životní situace dnešních nízkopříjmových důchodců, a to jak starobních, tak i invalidních. Víme i jak.

Šafránková (SPD): SPD prosazuje minimální důchod 15 000 korun měsíčně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Plán hnutí SPD na reformu důchodového systému se skládá z několika provázaných kroků, krátkodobého i dlouhodobého charakteru.

Jako naprosto nejdůležitější opatření již delší dobu, coby první a jediný politický subjekt v České republice, navrhujeme zavedení institutu minimálního důchodu na úrovni současné minimální mzdy, tedy okolo 15 000 korun měsíčně všem občanům, kteří splnili podmínky pro vznik nároku na starobní důchod - tzn., že dosáhli věku 65 let a současně odváděli důchodové pojištění po zákonem stanovenou dobu, která nyní činí 35 let.

Tento minimální důchod by byl každoročně zvyšován v závislosti na vývoji průměrné mzdy a na zvyšování spotřebitelských cen.

Další složka starobního důchodu by již byla individuální a zásluhová a odvíjela by se od toho, jak vysoké měl ten který penzista předchozí pracovní příjmy (a pojistné odvody) a jak dlouho pracoval.

Minimální důchod by rovněž náležel všem zdravotně postiženým občanům ve třetím, nejtěžším, stupni invalidity.

Kdo blokuje zvýšení nejnižších důchodů?

Návrh zákona o minimálním důchodu jsme předložili do Poslanecké sněmovny již před více než dvěma roky. Ovšem vláda hnutí ANO a ČSSD k němu zaujala negativní stanovisko a odmítá umožnit jeho parlamentní projednání a hlasování o něm.

To jasně vypovídá o tom, komu skutečně záleží na kvalitě života našich důchodců a kdo jen planě a pokrytecky řeční.

Jen stěží lze také uvěřit upřímnosti zájmu dosavadních vládních stran sociální o více než sto tisíc seniorek a seniorů, kteří nyní pobírají nižší starobní důchod, než je deset tisíc korun měsíčně.

Což je naprosto nedostačující a nedůstojný příjem, za který nelze důstojně a kvalitně žít. Nelze z něj, zejména ve větších městech, platit nájemné a další náklady na bydlení bez závislosti na sociálních dávkách, což je pro tyto důchodce po celoživotní tvrdé práci naprosto ponižující stav.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šulda (KSČM): Další nehoráznost z vládní dílny

4:31 Šulda (KSČM): Další nehoráznost z vládní dílny

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na vládní návrh novely trestního zákoníku