Konkrétně se má jednat o významné omezení - a v některých případech i o zrušení - státních příspěvků. Vláda chce například úplně zrušit státní podporu tohoto typu zajištění na stáří pro důchodce a občany nad 65 let věku, což je diskriminační a možná až protiústavní, a rovněž chce zvýšit povinnou měsíční výši úložky, od které je poskytován státní příspěvek, z 300 na 500 korun. Vláda chce i prodloužit minimální povinnou spořicí doby pro nárok na vyplacení státního příspěvku z pěti na deset let.
To všechno jsou demotivující opatření, která oslabí ochotu občanů spořit sobě, nebo svým dětem a vnukům, na penzi.
Chceme výrazněji podpořit dobrovolné spoření na důchod
Hnutí SPD naopak navrhuje rozšíření a zvýšení státní podpory penzijního připojištění a spoření. Státní příspěvky bychom poskytli i při měsíčních úložkách nižších než 300 korun, a více bychom jejich prostřednictvím podpořili penzijní připojištění a důchodové spoření nízkopříjmových pracujících a mladších občanů.
Protestují i experti - hrozí rozpočtové škody
Proti vládním návrhům v této oblasti protestuje například i Asociace penzijních společností, která argumentuje jejich negativním dopadem na finanční stabilitu penzistů i na penzijní fondy.
Tato asociace například uvádí, že odebrání nároku na státní příspěvek osobám starším 65 let a v důchodovém věku, které si na důchod v různých fondech spoří, způsobí odchod více než jednoho milionu plátců ze systému penzijního připojištění a spoření, následný nucený výprodej státních dluhopisů, a tím i ohrožení stability celého dluhopisového trhu i zvýšení nákladů na obsluhu státního dluhu.
Odmítáme i výrazné omezení státní podpory stavebního spoření, kde chce vláda a ministr financí Zbyněk Stanjura také výrazně snížit státní finanční podporu na polovinu současného stavu, co se týče procenta naspořené částky i částky příspěvku. Vláda chce rovněž zrušit osvobození státního příspěvku ke stavebnímu spoření od daně z příjmů.
Všechny zmíněné vládní návrhy považujeme za škodlivé a ohrožující stabilitu našeho důchodového systému i systému veřejných financí.
Převzato z profilu političky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV